Imunitní výbor se ke stíhání Železného vyjádří ve středu
Na středu přerušil mandátový a imunitní výbor Senátu jednání o tom, zda doporučí vydání Vladimíra Železného k dalšímu trestnímu stíhání. Senátor a ředitel televize Nova se totiž na úterní jednání nedostavil a členové výboru nechtějí rozhodnout, aniž by vyslechli jeho stanovisko. Názor imunitního výboru by přitom měl být vodítkem pro ostatní členy horní parlamentní komory, kteří o dalším osudu Železného definitivně rozhodnou pravděpodobně ve čtvrtek. Policie šéfa Novy podezírá z poškozování věřitele a daňových úniků.
Pokud ho Senát zbaví imunity, může trestní stíhání dál pokračovat. V opačném případě mu zajistí doživotní beztrestnost.
Jak Radiožurnálu potvrdil mluvčí Novy Martin Chalupský, Vladimír Železný počítal s tím, že se dnešního jednání imunitního výboru účastní - nebyl ale prý pozván. "Včera jeho sekretářka i asistentka v Senátu velmi dlouho hledaly pozvánku, i on sám doma prověřoval, jestli nějakou dostal, a dnes ráno bylo jasné, že žádné pozvání nedostal. Nemůže být tedy osobně přítomen uzavřenému jednání výboru."
Předseda výboru Jan Hadrava naopak tvrdí, že senátor Železný na jednání pozván byl. To potvrzuje i člen výboru za KDU-ČSL Zdeněk Bárta. Podle něho je vyjádření senátora, o jehož mandátu má komora rozhodovat, obvyklé. Železný byl dle Bárty písemně informován standardním způsobem, tak jak vždy zve výbor účastníky řízení. "Jde totiž o to dát účastníku možnost podat vysvětlení".
Většina členů výboru je podle neoficiálních informaví rozhodnuta hlasovat pro vydání šéfa TV Nova orgánům činným v trestním řízení.
Mezi zastánce vydání patří i ministr spravedlnosti a senátor Pavel Rychetský. "On by skutečně hlasováním Senátu získal absolutní doživotní beztrestnost pro těch pět skutků, u kterých se žádá o ten souhlas. Byla by to opravdu ostuda nejen Senátu, ale i České republiky. Jestli chceme, abychom byli demokratický právní stát, tak to musí říct soud, jestli je, nebo není vinen z těch skutků," uvedl Rychetský v Radiofóru ČRo 1.
Všechny trestné činy, ze kterých je Železný obviněn, se staly ještě předtím, než byl loni na podzim zvolen senátorem. Podle předsedy imunitního výboru, unionisty Jana Hadravy by k tomu ale senátoři neměli přihlížet. "Žádost o vydání je dostatečná; nakonec tyto kauzy byly probírány v médiích, takže víme, o co jde, ale to naše zkoumání bude jenom tím úzkým směrem. Nás nezajímá řekněme podstata tohoto obvinění, nás jenom zajímá vztah k výkonu mandátu senátora."
Trestní stíhání Vladimíra Železného začalo před dvěma lety. V dubnu 2001 byl obviněn z prvních dvou trestných činů. Šlo o trestný čin poškozování věřitele - arbitráž mu přikazovala, aby bývalým partnerům ze CME zaplatil miliardu korun. Podle policie se ale této povinnosti snažil vyhnout složitou operací s nadací Astrona.
Další obvinění souvisí s nákupem obrazů. Železný je podezřelý, že se dopustil krácení daně a cla. Poslední obvinění se opět týká poškozování věřitele - policie tvrdí, že Vladimír Železný se opět snažil vyhnout zaplacení dluhu CME, tentokrát tím, že snížil formálně svůj majetek o 155 milionů korun. Majetek měl převést na firmy svých společníků. Další dvě obvinění se policie chystá Železnému sdělit, pokud jí bude umožněno ve vyšetřování pokračovat.
Řediteli Novy tak hrozí až 12 let vězení. On sám všechna obvinění odmítá. Pro včerejší Právo uvedl, že chce, aby všechny jeho kauzy důkladně a nestranně projednal Senát.