‚Perzekuce, týrání a posměch.‘ Rittig i obvinění právníci označili obžalobu v kauze jízdenek za lež

Podnikatel Ivo Rittig v pondělí u soudu označil obžalobu v kauze tunelování pražského dopravního podniku za absolutní lež. Obdobně hovořili o tvrzeních státního zástupce i spoluobvinění právníci David Michal a Karolína Babáková. Všichni také zpochybnili věrohodnost spolupracujícího obviněného Jaroslava Kubisky z účetní firmy Peskim, který svědčí proti nim.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lobbista Ivo Rittig

Lobbista Ivo Rittig | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Obžaloba zahrnuje tři různé zakázky dopravního podniku – nejznámější z nich je tisk jízdenek papírnou Neograph, odkud údajně putovaly peníze k Rittigovi přes karibskou firmu Cokeville Assets. Další se týkají zajištění prodeje jízdenek firmou Cross Point a elektronické jízdenky od firmy Crowsnest. Všechny zakázky údajně zmanipuloval tehdejší šéf podniku Martin Dvořák a samotný dopravní podnik prý přišli nejméně o 457,5 milionu korun.

„Neměl jsem nic společného s firmami Cross Point nebo Neograph,“ prohlásil úvodem svého vyjádření Rittig. Zdůraznil, že se Dvořákem nikdy nepodnikal, znali se prý pouze z golfu nebo ze společenských událostí.

‚Divadlo a totální nesmysl.‘ Rittig odešel od soudu, dopravní podnik chce nahradit škodu skoro půl miliardy

Číst článek

„Kubiska nemůže vědět zhola nic o mých úkonech, přesto o mně tak zasvěceně povídá. Ten člověk pracoval v Peskimu rok,“ podotkl.

Rittig si stěžoval na to, že od první domovní prohlídky v tzv. případu trafik, která se u něj doma odehrála v červnu 2013, čelí obrovskému tlaku. Situaci popsal jako perzekuci, týrání a posměch. Zmínil i to, že byl zproštěn viny v kauze tunelování firmy Oleo Chemical, kde proti němu stejný státní zástupce – Adam Borgula – podle něj shromáždil stejný důkazní materiál.

Babáková a Michal vinu odmítají

Osvobození se v případu Olea dočkali i Michal s Babákovou. Vinu popírají i tentokrát. „Zcela odmítám, že bych se podílel na páchání údajné trestné činnosti,“ uvedl Michal, podle nějž si Borgula vybírá důkazy selektivně a trvale ignoruje ty, které vyznívají ve prospěch obhajoby. Tvrzení, že peníze skončily u Rittiga a Dvořáka, právník nazval jako drzé a ničím nepodložené.

„Kvituju s povděkem, že pan státní zástupce už neuvádí, že bych někoho řídila nebo něco organizovala,“ komentovala rozdíl mezi obžalobou v kauze Oleo a dopravního podniku Babáková. „Pana Kubisku jsem považovala za naprosto neschopného, ze spolupráce s ním jsem byla velmi nešťastná. Dalo by se říct, že jsme se nesnášeli,“ řekla na adresu spolupracujícího obviněného.

Obžalobě v kauze pražského dopravního podniku čelí 17 lidí. Za zjednání výhody a za zpronevěru jim hrozí pět až deset let vězení, za legalizaci výnosů z trestné činnosti maximálně osm let. Obviněni byli původně i bývalý pražský radní pro dopravu Radovan Šteiner (ODS) a šéf firmy Crowsnest Antonín Vilímec, oba ale před zahájením hlavního líčení zemřeli.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme