Jak poznat férovou veřejnou sbírku? Kasička s pečetí, razítko, občanka a pověření
Odmítavé kroucení hlavou, vyhýbání se nebo ignorování. I s takovými reakcemi se setkávají lidé s kasičkami v ulicích. Těch, kteří od druhých žádají příspěvky do veřejných sbírek, je totiž příliš. A to může nahrávat falešným výběrčím.
„Nemám ráda pouliční prodej, když se vybírá na charitu,“ říká paní Lenka z Ostravy.
K odmítavému postoji má dobrý důvod. Než totiž přejde přes centrum města, výběrčí s kasičkami téměř nestačí počítat.
Ráda sice na dobrou věc přispěje, ale jak říká, všeho moc škodí. „Musím já chtít. Když mě to obtěžuje, tak už mám potom blok.“
A právě mezi lidmi s kasičkami v ulicích se může ukrývat nebezpečí. Také mezi poctivé koledníky tradiční lednové Tříkrálové sbírky se v Ostravě vloudili i ti falešní.
Jana Jeckelová zjišťovala, jak do veřejných sbírek přispět a zároveň nenaletět podvodníkům
Potvrdil to mluvčí ostravské charity Dalibor Kraut. Lidé by se proto měli mít na pozoru.
„Lidí, kteří oslovují v ulicích, je mnoho, a ne každý má úmysl čistý. Poznávacím znamením by měla být zapečetěná pokladnička, kde by mělo být úřední razítko. Výběrčí by měl být také schopný se prokázat občanským průkazem a nějakým dokladem, který bude identický s občankou, a to by mělo být pověření organizace pro realizaci veřejné sbírky.“
Pokud o dobrých úmyslech výběrčího pochybujeme, měli bychom to ohlásit na policii. „Je dobré zachovat určitou asertivitu a přistoupit k tomu s chladnou hlavou,“ dodává Kraut.
Před podvodníkem bychom ale podezření raději neměli dávat najevo, i tady je na místě obezřetnost - nevíme totiž, čeho může být ještě schopný.