Disident Wonka vysoudil vyšší odškodné. Místo 4100 dostane 41 tisíc, nemusí platit náklady řízení

Odvolací soud v Praze přiznal Jiřímu Wonkovi vyšší odškodné. Disident dostane přes 41 tisíc korun za zranění, která mu v 80. letech způsobili příslušníci Veřejné bezpečnosti. Nemusí podle středečního rozsudku platit ani náklady soudního řízení. Wonkův obhájce upozorňoval, že částka by byla vyšší než původně přiznaná kompenzace. Rozhodnutí je pravomocné.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 12:11 13. 11. 2024) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stát původně Wonkovi přiznal asi 4100 korun

Stát původně Wonkovi přiznal asi 4100 korun | Zdroj: Profimedia

Stát původně Wonkovi přiznal asi 4100 korun, disidenta se v létě zastal Ústavní soud. Podle něj byla tato částka nepřiměřeně nízká. „Soud nyní rozhodl, že je to nepřiměřené, a navýšili to na desetinásobek,“ řekl po středečním jednání advokát Lubomír Müller.

‚Symbolická tečka s odstupem 35 let.‘ 430 disidentům vzrostl důchod v průměru o 4400 korun, řekl Jurečka

Číst článek

Wonka se domáhal celkem 93 tisíc korun, zažaloval ministerstvo spravedlnosti. Zástupce resortu u jednání chyběl. „Jsem spokojený s tímhle výsledkem soudu. Je to ale neuvěřitelný, že se člověk musí léta domáhat spravedlnosti,“ řekl Wonka po rozsudku. O odškodné se soudil přes tři roky.

Jiří Wonka se soudil o kompenzaci za dění v roce 1988. Příslušníci tehdejší Veřejné bezpečnosti ho při zatýkání natlačili do auta tak surově, až ho zranili. V té době už měl za sebou rok ve vazbě, jak disident před časem popsal pro projekt Příběhy našich sousedů neziskové organizace Post Bellum.

„Jsem bratr pana Wonky (Pavla Wonky – pozn. red.), který zahynul za strašných okolností ve věznicích Hradec Králové jako politický vězeň. Já jsem také politický vězeň, ve vazbě mám odseděný rok v letech 1986 a 1987 za to, že jsme se odvážili nezávisle kandidovat,“ řekl Jiří Wonka.

Podle historika Kamila Nedvědického z Ústavu pro studiu totalitních režimů není to, že disidenti dostávají tak nízké odškodné, výjimečné. „Částky bývají velmi nízké z toho důvodu, že se vypočítávají podle právních předpisů v rozhodné době, to znamená mnohdy podle právních předpisů z 80. let,“ vysvětluje.

Podle Nedvědického je to ostuda. Chápe ale argumenty justiční soustavy, že po roce 1989 došlo ke kontinuitě práva a že muselo aplikovat právo, které bylo platné v té době, tedy před sametovou revolucí.

Marie Veselá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme