Na problém nízkých penzí odpůrců a odpůrkyň komunistického režimu upozornil v minulém roce signatář Charty 77 Jiří Gruntorád, když týden držel hladovku před Úřadem vlády.
Na neřešení problému nízkých disidentských penzí upozornil nedávno signatář Charty 77 a zakladatel knihovny samizdatové a exilové literatury Libri prohibiti Jiří Gruntorád.
Je to až trapné sledovat. Nejprve se premiér Fiala dušuje, že usnesení nelze odvolat. To samé tvrdí Jurečka. Den na to je usnesení zrušeno „z humanitárních důvodů“.
„To není jenom díky tomu, že my jsme drželi hladovku. To je díky tomu, že nás spousta lidí podporovala,“ uvedl John Bok na dotaz novinářů, jaký má pocit z toho, že vláda vzala protest disidentů vážně.
Podle Mikuláše Kroupy je pro disidenty velmi náročné komunikovat s úřady nebo žádat o podporu. „Musíme si uvědomit, že spousta disidentů má velmi skromnou a někdy až poustevnickou povahu,“ popisuje.
Disidentům s nízkým důchodem, kteří dostatečně dlouho platili odvody, sociální správa dorovná penzi na průměrnou částku. Koncem září byla průměrná penze 20 254 korun.
Havel se s vysokou horečkou a zápalem plic dusil na vězeňské marodce. Litomiský ztropil před bachařem scénu, aby vězně Havla okamžitě převezli do nemocnice. Havel už se do vězení nevrátil.
Osman Kavala byl v roce 2022 odsouzen tureckými soudy k doživotí. Evropský soud pro lidská práva rozhodl, jeho věznění je v rozporu s úmluvou o ochraně lidských práv a základních svobod.
V 60. letech Otta Bednářová působila v Československé televizi. Po invazi sovětských vojsk do Československa musela z televize odejít a byla taky vyloučená z komunistické strany.
V knize Stanoviště: Na stráži od autora dystopického románu Metro Dmitrije Gluchovského zbyl z Ruska po krátké a kruté občanské válce jen zlomek jeho původní velikosti.
Ruský opoziční politik a publicista Kara-Murza bude ve vazbě nejméně do 12.října. Soud mu prodloužil vazbu za kritiku ruské invaze na Ukrajinu. Za tu nyní v Rusku hrozí až 15 let vězení.
Luis Manuel Otero Alcántara a Maykel Castillo jsou obžalovaní z narušení veřejného klidu. K jejich propuštění vyzvaly organizace na ochranu lidských práv.
Václav Havel zemřel před deseti lety na Hrádečku u Trutnova. Bylo mu 75 let. Dramatika, disidenta a tvář sametové revoluce po celém světě připomínají třeba takvzané Lavičky Václava Havla.
Uhl celý život bojoval za obranu lidských práv. Totalitní režim ho za to dvakrát poslal do vězení, kde strávil celkem 9 let. Po sametové revoluci byl například zmocněncem vlády pro lidská práva.
Kubánská vláda manifestace nepovolila s tvrzením, že za pořadateli stojí „imperialistická strategie USA“, jejímž cílem je rozvrátit komunistický režim na ostrově.
Za pár dní uplyne 40 let od smrti studenta brněnské architektury Pavla Švandy (1959 – 1981). Jeho tělo bylo nalezeno 10. října 1981 na dně propasti Macocha, zemřel asi o týden dřív.
Maryško schválil i šikanování hudebníka skupiny Plastic People of the Universe Vratislava Brabence, kterého příslušníci StB obtěžovali neustálými výslechy a vyhrožováním únosem jeho ženy a dcery.
Bývalý člen íránské rozvědky Masúd Molaví Vardandžani byl zastřelen v ulicích Istanbulu v listopadu 2019. Utekl do Turecka v roce 2018 a odtud organizoval informační kampaň proti Teheránu.
Podle bývalého disidenta se jedná o vlny. Uvádí příklad Francie z roku 1968, kde se zvedla vlna antielitářů. Ta ale opadla a zase si začali vážit těch, kteří mohou zprostředkovat nějakou moudrost.
Fogel vycházel při natáčení z údajů turecké policie i vyšetřování zvláštní zpravodajky OSN Agnès Callamardové, která doporučila zahájit v souvislosti s vraždou vyšetřování korunního prince.
„Vůbec jsme nevěděli, že se ochranný dohled zneužívá. Netušila jsem, co Josef Urválek dělal v padesátých letech, kdy jsem se narodila,“ řekla v rozhovoru pro iROZHLAS.cz Helena Válková.