K9 jedná o zdravotnické reformě

Na odpolední jednání vlády navázala schůzka zástupců koaličních stran, kteří ve Strakově akademii diskutují o zdravotnické reformě už od 16 hodin. Vít Bárta z Věcí veřejných potvrdil, že se mluví o standardech a nadstandardech ve zdravotnictví, tedy o tom, za co si budou pacienti připlácet.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Leoš Heger

Leoš Heger | Foto: Filip Jandourek

Podle ministra zdravotnictví Leoše Hegera by to mělo stanovit po debatě s odborníky, hlavně Českou lékařskou společností Jana Evangelisty Purkyně, ministerstvo ve vyhlášce do konce roku.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktorka Lenka Jansová mluví přímo ze Strakovy akademie o jednání K9 o reformě zdravotnictví ve Stalo se dnes na Radiožurnálu.mp3

Zatím se počítá s tím, že by si pacienti připláceli na lehčí sádru, lepší náhrady kloubů a oční čočky i některé operace robotem. Debata s lékaři se ještě povede o další péči, třeba o porodech císařským řezem z jiných než zdravotních důvodů, logopedii nebo o laserových operacích křečových žil.

Otázka, která se na K9 řeší, je také to, jak moc do toho bude mluvit Česká lékařská komora. Politici by měli na svém jednání rozhodnout i o tom, jestli budou pacienti platit třicet korun za recept, a ne za každou položku na něm jako teď.

Zatímco ODS a TOP 09 počítají s tím, že seznamy „standardů“ a „nadstandardů“ vypracuje ministerstvo zdravotnictví, Věci veřejné žádají, aby byly vtělené do zákona.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslanec za ODS Marek Šnajdr a Petr Holub z Aktuálně.cz mluví o zdravotnické reformě v Ozvěnách dne na Radiožurnálu.mp3

„To je vysoce odborná záležitost. Nemá to dělat ministerstvo, mají to dělat ve spolupráci s ministerstvem odborné lékařské společnosti neobli prestižní odborníci, kteří mají říkat, jaké jsou léčebné možnosti. Dále to mají dělat zdravotní pojišťovny, které mají říkat, na co systém veřejného zdravotního pojištění má prostředky, protože nárok mimo jiné je průnik medicínských možností a ekonomických prostředků. A současně ten výsledek má stanovovat ministerstvo zdravotnictví, “ uvedl místopředseda sněmovního zdravotnického výboru a bývalý náměstek ministra zdravotnictví Marek Šnajdr (ODS).

Věci veřejné ale tvrdí, že se otevírá prostor pro korupci, pokud nebude přímo zákonem vymezeno, co ještě uhradí pojišťovny, a co už ne.

Z opozičních řad zaznívá zásadní výhrada, a sice, že tento systém rozdělí pacienty do nerovných tříd. Tvrdí to například sociální demokrat Vladimír Špidla nebo jeho stranická kolegyně, místopředsedkyně Senátu Alena Gajdůšková, podle níž to povede ke hlubokému rozdělení společnosti na „nadlidi“ a ty ostatní.

Martin Dorazín, Lenka Militká, Veronika Sedláčková, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme