Ušetřené peníze zoufale potřebuje státní rozpočet, který má příští rok přežít další rekord ve vojenských výdajích. Na armádu a nákupy zbraní má jít 13,5 bilionu rublů neboli 30 procent všech výdajů.
Někteří pacienti a pečující musejí cestovat pro vylepšené zdravotní pomůcky do zahraničí. Ministerstvo chce změnit nepružnou legislativu, která český trh omezuje.
Soud ministerstvu nařídil, aby ženám za vzniklou škodu a nemajetkovou újmu zaplatilo necelých 60 tisíc korun a úroky z prodlení. Ministerstvo teď posuzuje, zda je za škodu odpovědný konkrétní úředník.
„Musíme projít určitou dedoktorizací, ne všechno musí dělat doktor. Hlavně ať to dělá člověk, který to umí, ale nemusí mít titul MUDr,“ říká epidemiolog.
„Musíme si uvědomit, že nám stárne populace. To je věc, která je naprosto neoddiskutovatelná. Jsou to tvrdá data, která máme k dispozici nejenom my, ale i ÚZIS a další subjekty,“ říká Kabátek.
Čekání na umělý kloub se nejspíš protáhne. A odkládat se mohou i další výkony, varují nemocnice. Podle návrhu úhradové vyhlášky mají totiž některé z nich dostat v příštím roce méně peněz.
Lékaři sice po loňských protestech vydělávají více, ale pouze v osobním ohodnocení. Ministerstvo zdravotnictví prý neplní své závazky, chystají se proto znovu protestovat.
„Zdravotní pojišťovna má nejsilnější nástroj na to, aby lékaře motivovala k tomu, aby tuto službu poskytoval. Kraje takovou možnost neměly,“ říká náměstek ministra zdravotnictví Dvořáček.
Podle Kamaly Harrisové jsou vysoké ceny léků na předpis způsobené tím, že americké farmaceutické firmy uměle nafukují ceny, které značně převyšují výrobní náklady.
Urolog vypracoval posudek, ve kterém dal za pravdu lékařům, že správně vyhodnotili snímky ze sona. Nikdy je ale neviděl, soudy přitom o jeho závěry opřely rozhodnutí. Znalec výtky odmítá.
Česká lékařská komora o zdravotnické odbory dál odmítají, aby na zaručenou výši odměny dosáhli zdravotníci jen v případě, že odpracují v průměru 8 přesčasových hodin týdně.
O práci pediatra je mezi lékaři zájem. Častěji ale končí v nemocnici než v ambulancích. „Málokdo si troufne otevřít nebo převzít ordinaci a dělat v ní sám,“ přiznává Mucha ze spolku Mladí praktici.
„To je to dítě ze zkumavky? Můžeme se podívat?“ ptali se lidé. Máma mě ukázala a oni byli překvapení z toho, že vypadám úplně normálně. Zřejmě čekali, že budu mít dvě hlavy, říká Louise Brownová.
Před necelými dvaceti lety byl spoluzakladatelem experimentální laboratoře, dnes je primářem kardiologického oddělení v nemocnici Na Homolce. Petr Neužil vysvětluje původní myšlenku laboratoře.
„Mohli jsme začít parkováním, ale garantuji vám, že pak bychom financování té hlavní stavby nezvládli. Měli bychom parkovací dům, ale neměli bychom ještě urgent,“ říká hejtman Martin Netolický.
Odložené operace, zmatek a finanční škody. To je výsledek úterního kyberútoku na londýnské nemocnice. Hackeři vyřadili z provozu firmu, která se starala o krevní testy. Stát se to může i v Česku.
Česko nedosahuje potřebné proočkovanosti přes 95 procent, v roce 2020 byla jen 87 procent, uvedli v pondělí lékaři a zástupci ministerstva zdravotnictví.
Pokud se ministru Vlastimilu Válkovi podaří prosadit všechny změny, které navrhuje, půjde o největší změny v přístupu ke zdravotním službám za mnoho let.
Novela, kterou Sněmovna schválila ve zrychleném režimu, má v reakci na nedostatek zubařů v ČR umožnit zubním lékařům ze třetích zemí, aby mohli nově pracovat v Česku pod dohledem jiného stomatologa.
Kolem 3000 pacientů přišlo kvůli kontaminované krvi o život a další kvůli ní ještě zemřou, píše BBC News. Mezi nakaženými HIV bylo i na 380 dětí s poruchami srážlivosti krve.