Karel Gott na Hrad? Mistr neříká ne
Populární zpěvák Karel Gott nevyloučil, že by se mohl ucházet o uvolněnou prezidentskou funkci. V případě, že nástupce Václava Havla budou vybírat v přímé volbě sami občané, je mnohonásobný Zlatý i Český slavík ochoten zvážit svou kandidaturu. S iniciativou "Karel Gott - prezident" přišli rockeři Aleš Brichta, Lou Fanánek Hagen a Petr Pečený. Jde o recesi, nebo seriózně míněnou akci?
Autoři iniciativy s kamennými tvářemi tvrdí - jde o naprosto vážnou věc. Chceme tímto způsobem naznačit politikům, že se v jejich podání a kvůli neschopnosti dohodnout se na společném adeptovi stává z volby hlavy státu fraška, zdůrazňuje rocker a právník Petr Pečený. "Původně jsme chtěli naznačit těm, kterým naší volbou přísluší rozhodovat o funkci prezidenta, aby se chovali trošku důstojně a aby už konečně svoji práci odvedli, tak jak mají."
Sám Karel Gott kandidaturu v případě přímé volby hlavy státu zváží. Věří ale, že nástupce Václava Havla nakonec přece jen zvolí sami politici. Jeho prohlášení dnes před početným zástupem novinářů v pražském klubu Solidní nejistota zveřejnil hudebník Aleš Brichta. "Prozatím to považuji za předčasné a věřím našim zákonodárcům, že mě svým smysluplným chováním ve třetí volbě prezidenta České republiky zatím tohoto těžkého dilematu ušetří," stojí mimo jiné v Gottově prohlášení.
Legenda české populární hudby má podle signatářů akce výhodu v tom, že je osobností známou doma i za hranicemi. Jak říká Lou Fanánek Hagen, jde tím pádem o reprezentativní osobnost. "Jsou kandidáti, u kterých se musí vysvětlit, co to je, kdo to je; pokud se volení zástupci brání zvolit někoho, kdo je dostatečně známý a v politice zběhlý, tak pak musí přijít řešení náhradní v podobě lidí známých, kteří mají podporu široké veřejnosti."
Aleš Brichta ale tvrdí, že má i další přednosti, které ho předurčují pro funkci hlavy státu. "Je nezávislý, apolitický, těžko by se nějakým způsobem nechal ovlivňovat nějakou politickou stranou a byl by asi opravdu v rámci demokracie někým, kdo bude schopen rozhodovat na trochu jiné úrovni než parlament, který je přece jenom ovládán politickými stranami."
Klub Solidní nejistota v centru Prahy, kde svůj záměr dnes iniciátoři oficiálně zveřejnili, přivítal množství domácích i zahraničních novinářů rozvěšenými podobiznami našeho Zlatého slavíka. Organizátoři byli nepřehlédnutelní v tričkách s týmž Gottovým portrétem a s dvojsmyslným nápisem Gott mit uns. Chcete-li v překladu: Gott s námi. Nebo Bůh s námi?
Politiky zatím nechává představa, že by se Karel Gott ucházel o přízeň občanů v prezidentských volbách, v klidu. Jeho prohlášení komentovali lídři politických stran velmi zdrženlivě. Třiašedesátiletá hvězda české popmusic by ale podle politologů a znalců veřejného mínění mohla být zdatným soupeřem ostatním kandidátům. Odborníci připomínají, že Gotta zná v zemi prakticky každý, může si dovolit masivní volební kampaň a umí vystupovat na veřejnosti. Jeho handicapem by mohlo být to, že Gott je pro mnohé Čechy jednou z ikon totalitní éry.