Karlovarský radní: Německo by přivítalo hranice jako před rokem 1989
Německo by podle radního Karlovarského kraje pro školství za KSČM Václava Sloupa uvítalo, kdyby byly česko-německé hranice bráněny stejně jako před rokem 1989. Sloup to řekl ve 20 minutách Radiožurnálu.
"Podle poznatků, které mám z druhé strany, by velmi přivítali, kdybychom ty hranice hlídali jako před rokem 89. Bylo by tam méně zločinnosti v příhraničním území Německé spolkové republiky. "
Takzvaná železná opona měla před rokem 1989 bránit obyvatelům tehdejšího Československa v útěku na západ. Šlo o systém tří plotů s ostnatým drátem a signalizačním zařízením, který střežili ozbrojení pohraničníci. V letech 1948 až 1989 zahynulo na hranicích se západními zeměmi na 450 civilistů.
Radní Karlovarského kraje pro školství za KSČM Václav Sloup byl hostem Dvaceti minut Radiožurnálu
Václav Sloup strávil u Pohraniční stráže bývalé ČSSR, která měla bránit narušení hranice i za cenu střelby do lidí, 27 let. Sám na tom nevidí nic špatného.
„Bylo to podle platných zákonů té doby a platných předpisů pro výkon služby. To je jako kdyby dnes voják ve výkonu služby selhal a nesplnil svůj bojový úkol,“ řekl Sloup.
Proti jeho působení v roli krajského radního pro oblast školství protestovali karlovarští středoškolští učitelé. V otevřeném dopisu vyzvali vedení kraje, aby Sloupa vyměnilo, protože podle nich nemá morální právo ovlivňovat krajské školství.
Kontroverzní radní se brání tím, že nejde o funkci politickou, ale manažerskou. O věcech, které souvisí s řízením škol, by prý nerozhodoval. Ve Dvaceti minutách Radiožurnálu řekl, že by mu veřejnost měla nechat 100 dní na to, aby ukázal, zda krajské školství vést zvládne nebo ne.