Vrchní soud zrušil tresty pro bývalé primátory Svobodu a Hudečka v kauze opencard
Vrchní soud v Praze zrušil rozsudek v kauze opencard a pražských radních. Případem, který se týká uzavření údajně nevýhodných smluv s firmou Haguess, se tak bude muset znova zabývat pražský městský soud. Zrušený verdikt uložil podmíněné tresty čtyřem bývalým radním včetně někdejších primátorů Bohuslava Svobody (ODS) a Tomáše Hudečka (dříve TOP 09). Dalších deset obviněných osvobodil.
Z databáze Infosoud je patrné, že vrchní soud vydal usnesení ve středečním neveřejném zasedání. „Rozhodnutí soudu prvního stupně zrušeno a věc vrácena soudu prvního stupně k novému projednání,“ stojí v zápisu.
Za krach opencard můžou mí nástupci, zastavili její rozvoj, píše exprimátor Bém
Číst článek
Zrušený rozsudek pochází ze září roku 2016. Nejpřísněji postihl bývalou radní pro informatiku Evu Vorlíčkovou (dříve TOP 09) a někdejšího ředitele odboru informatiky Jana Tesku – uložil jim tříletou podmínku.
O půl roku nižší podmíněný trest dostal Bohuslav Svoboda (kandiduje v komunálních volbách v Praze za ODS), s dvouletou podmínkou odešli Hudeček a další bývalý Svobodův náměstek Josef Nosek (dříve ODS, nyní kandiduje v senátních volbách na Praze 8 za hnutí Pro Prahu a také v komunálních volbách za Starosty pro Prahu), někdejší radní pro dopravu. Všichni se obratem odvolali.
Verdikt zároveň zprostil viny dalších šest bývalých radních, dva zaměstnance magistrátu a dva externí členy hodnoticí komise.
Porušení předpisů
Smlouvy s firmou Haguess, tehdejším vlastníkem práv k opencard, schválila v dubnu 2012 jednomyslně desítka radních poté, co je doporučila hodnotící komise.
Kauza opencard. Soud zprostil exmanažery dopravního podniku obžaloby. ‚Úleva,‘ reagoval jeden z nich
Číst článek
Pražský městský soud dospěl k závěru, že všech pět odsouzených pominulo „při zadávání veřejné zakázky provedení kvalifikované analýzy situace, za níž byla zakázka zadána, alternativ jejího řešení, jejích rizik a nákladů“. Podle zrušeného rozsudku tak obžalovaní zvýhodnili Haguess, čímž porušili předpisy o pravidlech hospodářské soutěže a povinnost při správě cizího majetku.
Vedle podmínek ukládal rozsudek každému z pětice také povinnost nahradit Praze 40 tisíc korun s úroky. Se zbytkem nároku odkázal soud hlavní město na civilní řízení. Podle verdiktu totiž obžalovaní způsobili škodu minimálně 17,7 milionu korun.
Soudní senát tehdy zohlednil „specifické okolnosti případu“, tedy to, že problematickou situaci kolem opencard nezpůsobili obžalovaní, kteří ze svého postupu neměli žádný prospěch a kteří se snažili nalézt řešení nejlepší pro Prahu.