Klaus nepřispívá ke stabilitě vlády, reagoval Nečas na veto důchodové reformy

Podle premiéra a předsedy ODS Petra Nečase nepřispívá prezident Václav Klaus ke stabilitě současného vládního kabinetu. Nečas to řekl po té, co prezident vetovat zákon o druhém pilíři důchodové reformy.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér Petr Nečas (ODS)

Premiér Petr Nečas (ODS) | Zdroj: ČTK

Václav Klaus svůj krok odůvodnil chybějícím konsensem na politické scéně i ve společnosti.

„Pan prezident určitě ví, že těmito kroky nepřispívá ke stabilitě vlády. To je něco jiného, než že bych řekl, že destabilizuje vládu,“ reagoval ve svém prohlášení premiér Nečas.

Přehrát

00:00 / 00:00

Prezident vetoval druhý pilíř důchodové reformy. Tématu se věnovaly Ozvěny dne Radiožurnálu s Ivanou Stráskou z ČSSD a Petrem Gazdíkem z TOP 09

Klausovy argumenty k vetu prý zná velmi dobře. "Už rok je slýchám od představitelů komunistů, socialistů a odborů," podotkl.

Předpokládá přitom, že při opětovném projednání návrhu ve sněmovně ho všichni občanští demokraté podpoří. Rebelům z vlastní strany pak premiér připomněl, za jaký program do sněmovny kandidovali.

„Takto, jak byla důchodová reforma schválena, tak naprosto odpovídá volebnímu programu Občanské demokratické strany. Takto s důchodovou reformou kandidovali všichni, kteří jsou dnes zvoleni za ODS,“ zdůraznil Nečas.

Opozice prezidentské veto nad druhým pilířem penzijní reformy vítá stejně jako odbory.

Princip druhého pilíře
Kromě státního systému by vzniklo i spoření na důchod u privátních fondů. Lidé by si do nich mohli přesměrovat částku tří procent z odvodů na sociální pojištění. K nim by pak museli přidat ještě sumu dvou procent ze svého platu.

„Václav Klaus opakovaně kritizoval, byť zprava, způsob, jakým je reforma připravována. Když si vezmu, že vláda, která dělá takovou zásadní věc, se nebaví příliš s opozicí, tak v tom nevidím rozhodně širokou společenskou shodu,“ řekla ve vysílání Radiožurnálu stínová ministryně práce a sociálních věcí za ČSSD Ivana Stráská.

Pochopení pro rozhodnutí hlavy státu mají i revoltující poslanci z ODS. Petr Tluchoř a Ivan Fuksa už uvedli, že souhlasí s prezidentem v tom, že důchodovou reformu nelze financovat zvyšováním daní. Jestli Klausovo veto ve sněmovně podpoří, ale ještě neřekli.

Ministr financí za TOP 09 Miroslav Kalousek o motivech veta Václava Klause pochybuje. „Nemám sebemenší pochybnosti o tom, že argumenty pana prezidenta jsou zástupné. Nemohu jim věřit, protože kdyby je myslel vážně, tak to nepodepsal už tenkrát,“ uvedl.

Při přehlasování senátního veta k tomuto návrhu měla na začátku září koalice na své straně 103 poslanců. Pokud by se od nich znovu odtrhli rebelové z ODS, návrh by už znovu sněmovnou nemusel projít.

Důchodová reforma zatím neplatí, prezident Klaus vetoval druhý pilíř

Číst článek

Prezident vetoval vládě už třetí zákon během uplynulých tří týdnů. Komentátor Radiožurnálu Petr Nováček to vysvětluje čím dál kritičtějším postojem prezidenta vůči premiéru Nečasovi.

Přehrát

00:00 / 00:00

Možné důvody prezidentova kroku nastínil komentátor Radiožurnálu Petr Nováček

„Jestli si Václav Klaus něčeho neváží, tak lidí, kteří před ním ustupují. To dělá v poslední době Nečas ve snaze vládu za každou cenu zachránit, a tím si myslím, že je pro prezidenta Klause de facto mrtvým mužem,“ míní Nováček.

Svou roli podle něj hrají také určité zájmy uvnitř ODS i to, že je prezident nejspíš na konci své politické kariéry.

„Mám dojem, že tohle je jeho labutí píseň, že se snaží zazářit a že to bude mít i vysloveně destruktivní podoby, protože lépe za sebou zanechat takovéto znamení doby než vůbec žádné,“ dodal komentátor.

Václava Marešová, Věra Pfeifferová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme