Koalice se svými návrhy u ČSSD neuspěla
Ani po dvouhodinovém jednání neuzavřeli zástupci všech pěti parlamentních stran dohodu, která by umožnila vyslovení důvěry vládě a zvolení šéfa a místopředsedů dolní komory. Občanští demokraté, lidovci a zelení nabídli ČSSD celkem tři varianty, ale všechny spadly pod stůl.
Koalice nabídla sociálním demokratům křeslo předsedy sněmovny za to, že umožní vznikající vládě Mirka Topolánka získat důvěru. Šéf ČSSD Jiří Paroubek to odmítl. "Teď si vyjasňujeme, jak to má fungovat. Pánové si na jedné straně představují, že dám něco jako bianco šek a pak bude zvolen předseda Poslanecké sněmovny ze sociální demokracie. Myslím, že je to potřeba udělat trošku jinak. Debatovat o programu," řekl Paroubek.
Debata o programovém prohlášení vznikající vlády by měla být podle Paroubka velmi hluboká. Šéf sociálních demokratů dodal, že pokud se politické strany nedohodnou na složení celého vedení dolní komory, tak jeho strana žádné kandidáty nenavrhne.
Předseda poslanců ODS Vlastimil Tlustý prohlásil, že ČSSD jednání záměrně blokuje. "Po dnešním jednání, na kterém sociální demokracie jasně vyjádřila svůj názor, že má právo sestavovat vládu, a tudíž nerespektuje právo vítěze voleb mít svého premiéra, tak je evidentní, že ona nesouhlasí vůbec s ničím."
Paroubek to ale označil za pouhou jednostrannou interpretaci. "Věřím, že Mirek Topolánek může být nakonec ve své misi jako premiér úspěšný," dodal.
Za debakl označil schůzku šéf zelených Martin Bursík. "Základem nedohody tkví v tom, že každý vnímáme výsledek voleb odlišně. To je samozřejmě pro veřejnost teze, která nemůže být pochopena," upřesnil Bursík
Koalice navrhla na funkci předsedy sněmovny lidovce Jana Kasala. Poslanci se ho pokusí zvolit v pátek. Vzhledem k vyrovnanému poměru sil ale hrozí, že se jim to podobně jako před týdnem nepodaří.