Od 1. května 2025 se mění pravidla pro placení rozhlasového poplatku. Více informací zde.

Komise doporučila pro armádu švédské gripeny

Čeští vojenští piloti budou v příštích letech s největší pravděpodobností létat ve švédských stíhačkách JAS-39 Gripen. Právě tento typ nadzvukového letadla vybrala z pěti nabídek odborná meziresortní komise jako nástupce ruských strojů Mig-21. Poslední slovo k jejich případnému pronájmu na pět až deset let ale do konce roku řekne vláda Vladimíra Špidly.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Saab J-39 Gripen na letišti

Saab J-39 Gripen na letišti | Foto: SAAB-BAE Systems

Co rozhodlo ve prospěch švédské nabídky, nechtěl mluvčí resortu obrany Ladislav Šticha jednoznačně říci. Prý to ani není možné. "Nedá se říci, že by nejdůležitější byla cena, nebo že by nejdůležitější byly technické parametry. Rozhodoval komplex a v tom komplexu všech kritérií se ukázala jako nejvýhodnější nabídka Švédska," uvedl mluvčí.

Armáda původně žádala čtrnáct nadzvukových stíhaček starší výroby, protože peníze, které Česko nabízí, by na nákup nových stíhaček nestačily. Na druhém místě skončila nabídka Belgie, dále Nizozemska, Kanady a USA. Tyto země na rozdíl od Švédska ale nabízely k pronájmu starší letouny F-16 a F/A-18 americké výroby.

Jestli v roce 2005 skutečně nahradí nové gripeny dosluhující ruské stroje Mig-21, záleží na vládě, která se nemusí doporučením komise řídit. Kabinet podle premiéra Vladimíra Špidly rozhodne do konce roku. "Dohodli jsme se o způsobu, kterým budou projednávány další materiály tak, aby byly projednány nejdéle do 31. 12., aby tedy vláda s konečnou platností rozhodla," uvedl dnes Špidla v Ostravě.

Vláda pořízení starších strojů na pět až deset let označila za strategickou zakázku, a nemusela proto vypisovat veřejnou soutěž. Doporučení švédské nabídky nepřekvapilo stínového ministra obrany za ODS Petra Nečase. Jak Radiožurnálu řekl, každý kdo sleduje tuto věc v posledních měsících a letech ví, že toto rozhodnutí není žádnou senzací.

Obecně ale Nečas označil tendry vypisované ministerstvem obrany za riskantní. "Ministerstvo obrany vypisuje v posledních týdnech jednu finančně náročnou zakázku za druhou bez toho, aby byl definitivně znám dlouhodobý koncept včetně střednědobého a dlouhodobého finančního plánu," uvedl Nečas.

V letech 2005 až 2007 má resort obrany do pronajatých stíhaček ročně investovat jednu a půl miliardy, později až do roku 2015 3,5 až čtyři miliardy ročně. Tato suma už ale počítá s investicemi do vlastního nákupu nadzvukových letadel. Jestli to ale budou ty pronajaté nebo jiné, není součástí dnes doporučené nabídky.

Součástí švédské nabídky jsou i offsetové programy, tedy zpětné investice do české ekonomiky. Nabídka by měla obsahovat offsety v hodnotě zhruba 30 miliard korun a zajistit je mají partneři projektu Gripen, tedy švédská společnost Saab a britský BAE Systems.

Čeští vojenští piloti už se na stroje Jas-39 Gripen, vyráběné britsko-švédským konsorciem BAE Systems-Saab, jednou těšili. V roce 2002 totiž nakonec spadl pod stůl plán na nákup 24 těchto strojů za desítky miliard korun. Návrh zákona o financování tohoto kontraktu těsně před volbami neprošel ve sněmovně o jeden hlas.

Milan Kopp, Martin Knitl, Martin Hromádka, Michal Fila Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme