Senát umožnil pokutovat přestupky ohledně koronaviru pokutou až 10 000 korun, ale až v květnu

  • Senát umožnil přijetí zákona, podle něhož policie bude moci na místě pokutovat až 10 000 korunami lidi, kteří poruší vládní opatření proti šíření koronaviru. Horní komora normu neschválila, neodmítla ani nijak neupravila.
  • Stát zřejmě umožní od 27. dubna za určitých podmínek konání veřejných bohoslužeb a náboženských obřadů, řekl premiér Andrej Babiš (ANO) v pátek Rádiu Z.
  • Prodejci s obchody nad 200 metrů čtverečních, které nejsou součástí obchodních center nad 5000 metrů čtverečních a mají samostatný vstup z ulice, budou moci otevřít už 27. dubna. Prodejní plochu si totiž budou moci zmenšit vytyčením, například páskou.
  • Počet potvrzených případů nákazy koronavirem v Česku stoupl podle ministerstva zdravotnictví na 6437. Vyléčených z nemoci covid-19 je 979, v nemocnicích dosud zemřelo 170 lidí.

Praha (Aktualizováno: 14:28 17. 4. 2020) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zákon tak v souladu s ústavou dostane k podpisu prezident Miloš Zeman, ale až po uplynutí 30 dnů, které má Senát na projednávání zákonů. Tato lhůta skončí 9. května. Předloha tak bude účinná až po skončení aktuálně platného nouzového stavu, který je vyhlášen do konce dubna.

Babiš: Živnostníci dostanou za květen od státu 15 tisíc korun, vláda je připravena i na platby za červen

Číst článek

Policisté by mohli pokutovat lidi například za porušení nařízení o omezení pohybu nebo za nezakrývání dýchacích cest na veřejnosti, které je povinné od 19. března. Řešení přestupků na místě má podle ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) omezit jejich projednávání ve správním řízení, což zatěžuje radnice a krajské hygienické stanice.

Ministr má za to, že většina přestupků se bude stejně jako dosud řešit domluvou. Policie ale potřebuje u některých přestupků účinnější nástroj. Kritici poukazovali na to, že opatření vlády i ministerstva zdravotnictví nejsou jednoznačná a že pokutování otvírá prostor pro korupci.

Obchody a bohoslužby

Vláda v úterý představila harmonogram otevírání obchodů a služeb, podle kterého budou moci od 27. dubna otevřít provozovny do 200 metrů čtverečních, pokud nesídlí v nákupních centrech nad 5000 metrů čtverečních, s výjimkou prodejen, které mají samostatný vchod z venku. „Je umožněno prodejní plochu zmenšit na požadovanou velikost vytyčením (postačují např. ohraničovací (bezpečnostní) pásky),“ uvedlo ministerstvo zdravotnictví.

Podle návrhu premiéra by se bohoslužby zpočátku mohly konat za účasti nejvýše 15 osob, od 11. května třiceti a od 25. května maximálně padesáti lidí, a to za dodržení hygienických pravidel či rozestupů platných kvůli šíření koronaviru. Od 8. června by už akce v kostelech neměly být omezeny počtem účastníků.

Text pokračuje pod online reportáží.

Premiér sdělil, že návrh o bohoslužbách projednal s kardinálem Dominikem Dukou i náměstkem ministra zdravotnictví, epidemiologem Romanem Prymulou, jednat o tom bude ještě vláda.

Kabinet v úterý představil harmonogram postupného uvolnění zákazů a omezení služeb a aktivit, později Babiš připustil, že na obnovení bohoslužeb zapomněli. Šéf krizového štábu a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) už dříve řekl, že tuto věc přinese na vládu jako podnět. Ministři budou formou videokonference jednat v pátek odpoledne.

Ekumenická rada církví (ERC) a Česká biskupská konference (ČBK) se tento týden obrátily na premiéra, představitele vlády a krizový štáb s žádostí, aby se mohly konat veřejné bohoslužby při zachování preventivních opatření.

Kvůli opatřením proti šíření koronaviru se letos slavily ve zvláštním režimu Velikonoce, hlavní křesťanské svátky. Lidé je trávili doma, sledovali bohoslužby on-line a nemohli navštěvovat chrámy k tradičním setkáním.

jak, ban, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme