Tématem Deníku jsou ceny potravin. A Právo se věnuje problematice chátrajících kostelů, kterých se církev vzdává. Více ve výběru z médií, který sestavil Radiožurnál.
V českém tisku se ve středu dočtete, že koronavirová situace v Česku se rychle zlepšuje, podle vědců ale není jasné proč. V části evropských zemí je totiž pokles mnohem pomalejší, píše Deník N.
Soud se zabýval žalobou, která požadovala snesení reliéfu z kostela ve městě Wittenberg. Soud však žalobu odmítl s tím, že je pískovcová plastika ze 13. století součástí památky, a není tak urážlivá.
Zvony byly vyrobeny ve zvonařství Grassmayr v rakouském Innsbrucku. Zatím jsou všechny umístěny u sv. Haštala a následně budou dva z nich převezeny do kostela sv. Havla.
Českým mlékařům hrozí, že budou vracet přes 80 milionů korun z dotačních programů. Informuje o tom deník E15. A pražské arcibiskupství řeší, jak naložit s prázdnými kostely, píše Deník N.
V sobotním výběru z médií se dočtete, že na žižkovskou radnici v Praze dorazila petice, která chce udělat z Koněvovy ulice ulici Marie Terezie. Podepsalo ji přes tisíc lidí, jak píše deník Právo.
Senát má na projednání zákona čas do 9. května. Předloha tak bude účinná až po skončení aktuálně platného nouzového stavu, který je vyhlášen do konce dubna.
Materiál kradli, nestarali se ani o stavební povolení, stejně by ho nedostali. Polští věřící svépomocí postavili od roku 1945 do roku 1989 tisíce kostelů. Polsko se tak stalo za vlády komunistů největší světovou laboratoří takzvané „bottom-up architektury”, tedy architektury budované zdola. V pátek se pro návštěvníky otevřela výstava mapující polskou sakrální architekturu v pražském Centru současného umění DOX.
Francouzská policie v okolí Paříže zadržela čtyři údajné komplice muže podezřelého z plánování teroristických útoků na kostely, informovala agentura AFP.
Jsou dominantami obcí a měst, ale dnes také strategickými body. Kostelní a radniční věže si stále častěji pronajímají telefonní a internetoví operátoři. Farnosti tak získají peníze na opravy a lidé mají lepší signál.
V průběhu turistické sezony se návštěvníkům opět otevřou olomoucké kostely s průvodcovskou službou. Využít ji lze od 25. dubna do 30. září. Letošní novinkou v seznamu kostelů, které lze v Olomouci navštívit s průvodcem, je bazilika Navštívení Panny Marie na Svatém Kopečku.
Do českých kostelů se vracejí vzácné sochy, které z nich před lety sebrali lupiči. Čtyři desítky pískovcových a dřevěných plastik za čtyři miliony korun objevili rakouští detektivové nejenom na černém trhu, ale i na aukcích. Ministerstvo kultury usilovalo o návrat těchto kulturních památek od roku 2008.
Rakouská aukční síň Im Kinsky plánovala v dnešní aukci dražit barokní sošku anděla, která byla podle několika českých státních institucí ukradena z kostela v České republice. Vykrádání českých sakrálních objektů je stále živým problémem, přestože bylo v porevoluční době zavedeno mnoho opatření.
Italská vláda chce zavést zdanění komerčního majetku církví. Premiér Mario Monti hodlá úpravu zahrnout do vládního návrhu o liberalizacích, který v nadcházejících dnech předloží parlamentu. Kabinet si od nové daně slibuje příjem kolem 600 milionů eur, podle církví to bude jen 100 tisíc.
Nigérií otřásla série výbuchů. Na pěti různých místech v zemi explodovaly bomby, v kostelech či v jejich blízkosti. 35 obětí a na 50 zraněných hlásí předměstí nigerijské metropole Abuji. K útokům se přihlásila sektářská islamistická skupina Boko Haram.
Malé dřevěné kostelíky stojí především na východě země poblíž ukrajinské a polské hranice v rusínských vesnicích, kam zapustilo kořeny pravoslaví. Pocházejí ze 16. až 18. století, ale většinou už bohoslužbám neslouží. Například v obci Ruský potok udělal místní pop v kostelíku skladiště nářadí a bohoslužby vede v moderním chrámu opodál.