Česko má za pondělí 11 233 nově nakažených. Ve vážném stavu je rekordních 1329 pacientů
Laboratoře v Česku odhalily během pondělí 11 233 nově nakažených koronavirem, což je asi o 2300 víc než před týdnem. Hospitalizovaných je 6573, z toho ve vážném stavu je rekordních 1329 lidí. Reprodukční číslo je 1,18.
Počet aktivních případů dál roste, v současné době se s nákazou potýká téměř 121 tisíc lidí, nejvíce od loňského října.
Hodně otázek, málo odpovědí. Sdružení praktických lékařů tvrdí, že 1. března očkování ve velkém nezačne
Číst článek
Aktuálně je podle dat ministerstva zdravotnictví volných 15 procent lůžek na ARO a jednotkách intenzivní péče, pro pacienty s covidem je volných 169 lůžek. Standardních lůžek s kyslíkem je pro nakažené k dispozici zhruba 710. Další volné kapacity jsou ještě na takzvaných reprofilizovaných lůžkách, která jsou jinak určena k poskytování péče jiného typu či odbornosti.
Zdravotníci v Česku podali od konce prosince, kdy se v Česku začalo proti covidu očkovat, přes 561 tisíc dávek vakcíny. Obě potřebné dostalo k pondělnímu večeru 213 411 lidí. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) v pondělí po jednání vlády řekl, že očkovaní, kteří dostali obě dávky, už nebudou muset od 1. března po kontaktu s nakaženým do karantény.
V Česku se očkuje vakcínami od společností Pfizer/BioNTech a Moderna a AstraZeneca. V téměř 93 procentech byly podané dávky od společnosti Pfizer/BioNTech, od firmy Moderna pocházelo zhruba 5,5 procenta aplikovaných dávek a od AstraZenecy zatím 1,8 procenta dávek.
Od začátku epidemie loni v březnu se v Česku nákaza koronavirem prokázala zhruba u 1,168 milionu lidí, počet vyléčených přesáhl 1,028 milionu.
Zemřelých s covidem-19 eviduje ministerstvo celkem 19 537. Jejich počet v posledním dnech stoupá. V minulém týdnu se denní počty pohybovaly od 121 do 161. Čtvrtečních 161 úmrtí bylo nejvíce za jeden den od poloviny ledna.
Ministerstvo platí za trasovače až 50 milionů korun měsíčně. Kontakty nakažených vyhledává 1800 lidí
Číst článek
Podle vlády premiéra Andreje Babiše (ANO) je situace v Česku dál nepříznivá, ve vnitřních veřejných prostorech či na zastávkách MHD proto budou od čtvrtka povinné respirátory či zdvojené roušky.
S plánem částečného návratu dětí do škol počínaje od 1. března vláda ale nadále počítá, řekl ministr zdravotnictví Blatný v pondělí po jednání vlády. Podmínkou je distribuce antigenních testů a platnost pandemického zákona.
Úterní jednání vlády se zástupci krajů by se mělo týkat především očkování. S opozicí chce kabinet řešit především budoucí podobu opatření proti covidu-19. Podle vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD) bude chtít vláda slyšet, zda platí dohoda, že Senát nebude zasahovat do podoby pandemického zákona.
Index PES je k úterý na 75 bodech, je tak těsně ve čtvrtém z pěti stupňů pohotovosti. Předtím byl po úpravě dat pět dní na 80 bodech. Za poklesem je snížení podílu hospitalizovaných, u kterých se covid-19 prokázal až v nemocnici, pod 45 procent.
Ministerstvo zpětně upravuje hodnotu skóre PES od minulé středy takřka každý den. Podle šéfa Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislava Duška je zřejmě důvodem dohlašování části testů a hlavně počtu hospitalizací.
Do konce měsíce budeme tolerovat doma vyrobené roušky, pak jen respirátory, oznámil Blatný
Číst článek
Reprodukční číslo udávající, kolik jeden pozitivně testovaný průměrně nakazí dalších lidí, se nad hodnotou jedna drží až na jednu výjimku od konce ledna. Pokud se dostane pod tuto hranici, znamená to, že epidemie zpomaluje.
Indexem PES se řídila opatření proti šíření epidemie koronaviru. Systém je rozdělen do pěti stupňů pohotovosti podle bodového skóre, které se počítá na základě vybraných epidemiologických parametrů.
Vedle zjednodušeného reprodukčního čísla a podílu hospitalizovaných, u kterých se covid-19 prokázal až v nemocnici, se výpočet řídí průměrem počtu nakažených na 100 tisíc obyvatel za dva týdny a čtrnáctidenním průměrem nakažených mezi seniory.
Tyto dva ukazatele se v porovnání z předchozím dnem dál zhoršily, jejich počty v posledních dnech setrvale rostou. Průměrný počet nově nakažených covidem-19 na 100 tisíc obyvatel za posledních 14 dní stoupl na 1151, čtrnáctidenní průměr nakažených mezi seniory na 832.
Přetížené nemocnice
Podle ministerstva zdravotnictví ale už index není pro určování restrikcí relevantní, klíčové je uvolnit kapacity přetížených nemocnic, zvláště na jednotkách intenzivní péče.
V Česku platí od 27. prosince opatření pro nejvyšší, pátý stupeň pohotovosti PES. Od poloviny ledna se protiepidemické skóre drželo měsíc ve čtvrtém stupni, v pátém bylo devět dní od neděle 14. února. Údaje se zpětně aktualizují.
Při představení systému PES loni v polovině listopadu ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) uvedl, že zmírnění opatření se má zvážit, zůstane-li index rizika aspoň sedm dní v nižším pásmu, pro zpřísnění měly stačily tři dny.