Vojtěch: Roušky budou povinné ve vnitřních prostorách po celém Česku. Situace se zhoršuje
Nošení roušek bude od čtvrtka povinné ve vnitřních prostorách budov po celém Česku. Informoval o tom ve středu na twitteru ministr zdravotnictví Adam Vojtěch za ANO. Důvodem je podle něj zhoršující se epidemiologická situace.
„Kvůli zhoršující se epidemiologické situaci jsem dnes ráno svolal mimořádné jednání Centrálního řídícího týmu Chytré karantény. S odborníky jsme se shodli, že od zítra zavedeme povinnost nosit roušku ve vnitřních prostorách budov v celé České republice,“ informoval na twitteru ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.
Podrobnosti podle něj vydá ministerstvo v průběhu dne. Názor na nošení roušek se podle premiéra Andreje Babiše (ANO) na rozdíl od jara nyní velmi různí. „Někteří naši občané mají pocit, že covid není,“ uvedl ve středu předseda vlády. „Je potřeba brát vir vážně,“ dodal.
Platí pravidlo ‚roušky pod střechou‘, oznámil Vojtěch. Většina okresů v Česku na semaforu zezelená
Číst článek
Chránit si ústa a nos je nyní v Česku nutné při cestách hromadnou dopravou, v taxících nebo návštěvách úřadů či zdravotnických a sociálních zařízení. V Praze pak od středy platí povinnost platí také v obchodech a nákupních centrech nebo na poštách. Stravovací zařízení v metropoli musejí být mezi půlnocí a šestou ranní uzavřená.
Hlavní epidemiolog pražského Institutu klinické a experimentální medicíny Petr Smejkal v Radiožurnálu řekl, že opatření je v tuto chvíli nutné.
„Nemůžeme nedělat nic už,“ uvedl. Opatření podle něj přišlo „tak akorát“. „Doufejme, že přišlo včas,“ dodal. Připomněl, že mnozí epidemiologové už v létě volali po tom, že by se nemělo od roušek upouštět.
Pokud nynější opatření nebude mít efekt, Smejkal nevylučuje, že Česko bude muset přistoupit k dalším opatřením, ne nějak drastickým. „Je to pořád o třech věcech - roušky, distanc a mytí rukou, nic nového nemáme,“ uvedl.
Zmatek kolem roušek
Částečné znovuzavedení nošení ochrany dýchacích cest od 1. září provázel zmatek. Vojtěch zprvu 17. srpna oznámil, že bude povinné ve vnitřních prostorách, jako jsou obchodní centra a pošty, ve veřejné dopravě či ve školách mimo třídy.
Poslechněte si celý rozhovor s epidemiologem pražského Institutu klinické a experimentální medicíny Petrem Smejkalem
O dva dny později ministerstvo zveřejnilo, že roušky se vrátí rovněž například do kadeřnictví a hospod. Měli je nosit i lidé ve zdravotnických zařízeních, v kinech či divadlech.
Po kritice premiéra Babiše a následném jednání Vojtěch oznámil, že roušky ve školách, obchodech, restauracích či kadeřnictvích povinné nebudou.
Babiš také počátkem června uvedl, že plošná opatření proti koronaviru v ČR už nikdy nebudou. Dnes ale před odletem na jednání s rakouským a slovenským protějškem do Vidně řekl, že měl na mysli ekonomická opatření.
V úterý přibylo v Česku rekordních 1164 potvrzených případů nákazy koronavirem, dosavadním maximem bylo pátečních 796 případů.
Rekordní je také počet aktuálně nemocných, kterých je 9272. U většiny z nich má nemoc mírný průběh, mnozí jsou bez příznaků.
Belgie i Německo zařadily Prahu mezi rizikové oblasti. Po příjezdu bude nutné podstoupit test a karanténu
Číst článek
Nejhorší situace s výskytem koronaviru je podle epidemiologů v Praze, jako jediná je na mapě okresů podle rizika nákazy v oranžovém stupni. Podle ministerstva zdravotnictví začal v hlavním městě komunitní přenos.
Nejvýraznější nárůst počtu nakažených za posledních sedm dní v přepočtu na 100 tisíc obyvatel má nyní Pelhřimovsko, přibylo tam 102 nových případů covidu-19.
Nákaza se potvrdila mimo jiné v domově pro seniory v Humpolci. S péčí o seniory bude na žádost kraje ode dneška vypomáhat 15 vojáků.
Online reportáž
KONEC ONLINE REPORTÁŽE. Vážení čtenáři, děkujeme Vám za pozornost. Tato online reportáž končí, informace k dění kolem koronaviru se dozvíte v nové online reportáži.
CESTOVÁNÍ NA SLOVENSKO. Cestující z Česka na Slovensko se od pátku budou muset elektronicky registrovat a nastoupit do karantény, pokud nebudou mít negativní výsledek testu na onemocnění covid-19 nebo se na ně nebude vztahovat některá z vícero výjimek ze zmíněných povinností. Vyplývá to z dnešního opatření , které vydal slovoenský hlavní hygienik v souvislosti se zařazením Česka mezi rizikové země kvůli šíření koronaviru. Opatření vstoupí v platnost v pátek v 09.00.
ZAVŘENÉ ŠKOLY KVŮLI KORONAVIRU. V Česku se od začátku září už úplně zavřely na čtyři desítky škol a víc než dvě stovky omezují výuku kvůli nákaze koronavirem. Ředitelé si přitom stěžují, že někdy zbytečně dlouho čekají na reakci hygienických stanic, jak v Interview Plus řekl viceprezident Asociace ředitelů základních škol Jaroslav Jirásko. Více si přečtěte zde .
TESTOVÁNÍ V DOMOVĚ SENIORŮ. Třetí vlna testování v soukromém domově seniorů Beránek v Úpici na Trutnovsku prokázala nákazu covidem-19 u dalších pěti klientů a také u jedné pracovnice. Celkově byla nákaza prokázána u 15 zaměstnanců a 35 klientů, z nichž tři klienti s covidem-19 zemřeli. Aktuálně nakažených koronaviremje 15 klientů a 12 pracovníků úpického domova, někteří se již uzdravili. Novinářům to dnes dopoledne řekla mluvčí Královéhradeckého kraje s odkazem na vedení domova Beránek Sylvie Adamcová. Ve třetí vlně bylo otestováno 71 lidí, z toho 38 klientů.
ONLINE VÝUKA V KARLOVARSKÉM KRAJI. Základní školy v Karlovarském kraji jsou na případnou distanční výuku připraveny. Z prostředků ministerstva školství, které by měly získat v říjnu, doplní zásoby počítačů a další IT techniky. Nejvíce peněz dají školy na nové notebooky pro učitele, dále pak na počítače pro žáky k zapůjčení nebo na tiskárny. Příspěvek je podle nich dostatečný. Každá základní škola by podle ministerstva měla do poloviny října dostat na dovybavení 20 000 korun na jednoho učitele. Celkem jim stát dá 1,2 miliardy korun. Počítače budou muset školy koupit do konce prosince.
PŘÍBRAMSKÁ SBÍRKA. O peníze z příbramské sbírky určené pro postižené koronavirovou situací se nikdo nepřihlásil. Město zvažuje, jak s vybranou částkou naložit. Přispět by chtělo lidem, kteří během jarní pandemie nejvíce pomáhali, řekl dnes novinářům místostarosta Martin Buršík (ANO). Na účtu veřejné sbírky je podle něj aktuálně přes 82 000 korun.
TESTOVACÍ MÍSTA V PRAZE. V hlavním městě přibudou v následujících týdnech tři nová odběrová místa pro testování na nový koronavirus. Budou v první a šesté městské části. Praha se potýká s nedostatečnou kapacitou odběrových míst, nyní činí 6600 odběrů denně. ČTK to dnes řekl náměstek primátora Petr Hlubuček (STAN). Praha je nejhůře postižený region epidemií nemoci covid-19 v Česku.
ROZVOLŇOVÁNÍ OPATŘENÍ. Jihoafrická republika, která na začátku pandemie covidu-19 zavedla jedny z nejpřísnějších omezení na světě, oznámila, že přistoupí k dalšímu rozvolňování restrikcí. Informoval o tom dnes zpravodajský web BBC. Od 20. září bude v JAR zmírněn noční zákaz vycházení, opět se začne prodávat alkohol v barech a rekreační a další zařízení budou moci naplnit svou kapacitu z 50 procent. Nadále však bude platit povinnost dodržovat rozestupy a nosit roušky. „Odolali jsme koronavirové bouři," uvedl v televizním projevu k národu prezident Cyril Ramaphosa.
SITUACE V RUSKU. Rusko dnes oznámilo 5762 nových případů nákazy koronavirem a 144 úmrtí za uplynulých 24 hodin. O den dříve to bylo 5670 případů a 132 úmrtí, uvedla agentura Reuters s odvoláním na ruské úřady. Nákaze od začátku pandemie podlehlo více než 19 000 lidí. Rusko je z hlediska celkového počtu potvrzených případů nákazy čtvrtou nejpostiženější zemí světa, po Spojených státech, Indii a Brazílii. Celkem se v zemi s přibližně 146 miliony obyvatel nakazilo více než 1,085 milionu lidí, z nichž 19 061 nákaze podlehlo.
CESTOVNÍ AGENTURY V KRIZI. Letošní sezóna cestování zatím moc nepřeje, podle oslovených majitelů cestovních kanceláří nebo agentur to ani na podzim nejspíš nebude o moc lepší. A tak některé cestovní kanceláře nebo agentury přežívají jen tak tak, další už zavřely nebo přerušily činnost. Těch, které ukončily provoz, je už přes 100. Více si přečtěte v celém článku .
TESTOVÁNÍ V DOMOVĚ SENIORŮ. V krajském domově seniorů v Polici nad Metují na Náchodsku dnes začalo testování na covid-19, týká se asi 115 lidí. Nákaza se dosud potvrdila u dvou klientů, v zařízení je přes 60 seniorů. Novinářům to dnes řekla mluvčí Královéhradeckého kraje Sylvie Adamcová. Do domova seniorů v Polici nad Metují se covid-19 rozšířil při návštěvě pozitivního člověka v zařízení. Pozitivita u první klientky byla prokázána v pátek 11. září.
‚PARADOX ÚSPĚCHU.‘ Hrozí Česku izraelský scénář? „Je důležité si uvědomit, že Izrael má poměrně mladou populaci a že starší lidé tvoří jen pět procent nových případů covidu-19, zatímco v České republice to je 15 procent. Sílící tempo nákazy tak během několika příštích týdnů může vést k výraznému nárůstu počtu vážných a smrtelných případů,“ varuje epidemiolog Telavivské univerzity Gabriel Chodick. Přečtěte si celý rozhovor.
ZLÍNSKÝ KRAJ. Ve Zlínském kraji přibylo podle krajské hygienické stanice za posledních 24 hodin 111 případů nákazy novým typem koronaviru. Od začátku pandemie k dnešnímu ránu hygienici v regionu zaznamenali dohromady 1417 případů nákazy. Denní nárůsty počtu případů covidu-19 v předchozích dnech kolísaly. V pondělí ráno evidovali hygienici denní nárůst 72 nakažených, v úterý 15 a ve středu 58. Aktuálně má podle hygieniků covid-19 v regionu 649 lidí, ještě v úterý ráno jich bylo 495. Z nemoci se dosud v kraji vyléčilo 761 lidí, sedm jich s covidem-19 zemřelo.
ROZHOVOR S EPIDEMIOLOGEM MAĎAREM. Křivka nemocných má podle odhadů v následujících dnech dále stoupat, vládní kabinet by tak měl v boji proti nemoci covid-19 přitvrdit. Myslí si to alespoň epidemiolog a exšéf pracovní skupiny resortu zdravotnictví Rastislav Maďar. Podle něj sklouzáváme po šikmé ploše. Více si přečtete v celém článku.
POKLES PRODEJE AUT. Prodej nových aut v zemích Evropské unie se za osm měsíců letošního roku snížil o 32 procent na více než 6,12 milionu vozů. Z toho v samotném červenci počet registrací nových aut klesl o 5,7 procenta a v srpnu o 18,9 procenta. Vyplvá to ze zprávy, kterou dnes zveřejnilo Evropské sdružení výrobců automobilů (ACEA). Propad prodeje v červenci a srpnu výrazně zpomalil proti předchozím měsícům, což naznačuje, že evropský automobilový sektor, který těžce zasáhla koronavirová krize, se pomalu zotavuje. V březnu a květnu se prodej propadl o více než 50 procent a v dubnu dokonce o 76 procent. V červnu již propad zpomalil na 22 procent.
SITUACE NA UKRAJINĚ. Ukrajina zaznamenala za uplynulý den rekordní přírůstek nově potvrzených případů koronaviru: nákaza se potvrdila u 3584 lidí, uvedla dnes agentura Reuters s odvoláním na místní úřady. Předchozí rekord v podobě 3144 případů byl z 11. září. Od začátku pandemie se na Ukrajině, která má na 42 milionů obyvatel, nakazilo 166 244 lidí, z nich 3400 zemřelo. Smrtelná bilance se za poslední den zvýšila o šest desítek úmrtí. Z nemoci covid-19, kterou koronavirus vyvolává, se mezitím uzdravilo 73 913 pacientů.
STŘEDEČNÍ BILANCE. Hygienická stanice hlavního města Prahy eviduje v Praze 255 nových případů nákazy koronavirem.
JEDNÁNÍ O DALŠÍCH OPATŘENÍCH. Vedení pražského magistrátu bude dnes ráno jednat s ředitelkou pražské hygienické stanice Zdeňkou Jágrovou o zavedení dalších opatření proti šíření koronaviru ve školách. Jednou z možností je nošení roušek i při vyučování, sdělil ve středu ČTK pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti). Nyní platí na školách v celé zemi povinnost nosit roušku ve společných prostorách mimo třídy, tedy na chodbách či toaletách. Hlavní město je epidemií nemoci covid-19 nejhůře postiženým regionem v Česku. Od začátku týdne byl nový koronavirus v Praze prokázán ve více než 900 případech.
KORONAVIRUS V INDII. V Indii za poslední den znovu přibyl rekordní počet lidí nakažených koronavirem, testy infekci nově potvrdily v 97 894 případech. Dnes o tom informovala agentura Reuters s odvoláním na ministerstvo zdravotnictví. Ve druhé nejlidnatější zemi světa se koronavirem doposud nakazilo 5,12 milionu lidí. To je po Spojených státech, kde evidují okolo 6,6 milionu případů, druhý nejvyšší počet na světě.
NÁVRAT DELFÍNŮ. Ve vodách mezi Hongkongem a Macaem se prohání výrazně více delfínů než se do nich odvážilo dříve. Troufají si tam, protože pandemie onemocnění covid-19 omezila lodní dopravu, píše list The Guardian. Delfíni indočínští se dosud oblasti raději vyhýbali zejména kvůli množství rychlých trajektů. Nový typ koronaviru však řadu plavidel ukotvil v přístavech. Jindy rušné vody jsou tak klidnější a ke kytovcům přívětivější. Od března se tam počet delfínů zvýšil o třicet procent. Mořských živočichů si všimla vědkyně Lindsay Porterová ze skotské Univerzity v St. Andrews se svým týmem, když na konci února, tedy krátce po uzavření hranic mezi Hongkongem a Macaem kvůli koronaviru, prováděla v oblasti pravidelný průzkum.