Křesťané na celém světě si připomínají narození Ježíše Krista

Lidé na celém světě si dnes připomínají den narození Ježíše Krista. Boží hod vánoční je jedním z nejdůležitějších svátků v křesťanském církevním roce. Jeho základem je biblický příběh o zrození Spasitele Ježíše Krista a oslava této události. Teprve dnešním dnem tak pro křesťany začínají Vánoce.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Betlém v Pradědově galerii U Halouzků v Jiříkově na Bruntálsku, který je největším vyřezávaným betlémem na světě

Betlém v Pradědově galerii U Halouzků v Jiříkově na Bruntálsku, který je největším vyřezávaným betlémem na světě | Zdroj: ČTK

„Pochopitelně, že takové emotivní a krásné prožíváme večer, když je tma, když svítí stromky, když jdeme v noci do kostela, když prožijeme půlnoční, koledy, Rybovu Mši vánoční, ale ta pravá oslava Vánoc, vlastně i liturgicky v kostelích, je 25. prosince,“ říká římskokatolický duchovní Jan Balík.

Přehrát

00:00 / 00:00

O Božím hodu vánočním natáčela redaktorka Naděžda Hávová

V Bibli se píše, že když se přiblížila doba, kdy měla Maria porodit, musela s Josefem podniknout dlouhou cestu. Císař v té době nařídil sčítání lidu a k tomu bylo třeba, aby se každý dal zapsat tam, kde bylo jeho rodiště. Josef pocházel z rodu Davidova a z města Davidova, které se jmenovalo Betlém. Vydal se tedy s Marií, svou ženou na cestu do Jutska.

Údaje o Ježíšově narození přímo v Betlémě ale historici většinou odmítají jako legendu. Stejně nejasné zůstává i datum jeho narození.

„Narozeniny pána Ježíše se vždycky tradovaly, že jsou plus minus v prosinci. Pak se objevovaly různé další teorie. V posledních letech se znovu vracíme historicky k tomu, že opravdu zřejmě 25. prosinec je dnem Ježíšových narozenin,“ uvádí Jan Balík.

Vede k tomu jeden z nálezů. Ten je odvozen od židovského počítání, kdy 25. březen byl dnem stvoření světa a dnem Ježíšova početí. K tomu se přidá devět měsíců a vyjde nám 25. prosinec.

V kostelích se dnes slouží slavnostní mše svatá a zpívají se na ni koledy.

„Česká kultura je obrovsky bohatá. My neznáme jen ty takzvané koledy – barokní, ty trochu sladké básničky, trochu zjednodušené, ale máme i obrovský poklad českých písní vánočních. V kostelích se zpívá výběr z těch starodávných písní, které jsou velice inspirovány biblickým textem a chorálními melodiemi a je to Splnilo se písmo svaté. To je nádherná píseň,“ dodává Jan Balík.

V tuzemských kostelích jsou už od půlnoci většinou vystaveny jesličky. K základním figurkám patří Ježíšek, Marie, Josef a Tři králové. Postupně si lidé přidávali i další postavy ze svého nejbližšího okolí. A většinou byly zasazeny do fantastických krajin.

Naděžda Hávová, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme