Dodávky penicilinu jsou rozkolísané už rok, ukazují data. Podívejte se, kterým lékům hrozí výpadky
Krátkodobé nedostatky léků se ve statistikách střídají s rekordními výdeji. Navzdory výpadkům spotřeba penicilinu v Česku roste.
Dětské antibiotikum Ospen a základní penicilinová antibiotika: tato léčiva v posledních měsících chybí nejcitelněji. Naznačuje to frekvence, se kterou se v českých médiích objevují zprávy o jejich výpadcích. Otevřená data Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) nepěknou realitu potvrzují.
Ve skupině léků s fenoxymethylpenicilinem, které se předepisují na angínu a další bakteriální infekce, od loňského června řádí chaos. Do té doby poklidný měsíční rytmus rozhodily krátkodobé nedostatky a následné rekordní objemy výdejů. Letos v červenci problémy s výrobou vyvrcholily téměř úplným výpadkem Ospenu a nedostatkem ostatních léků této skupiny. U Ospenu SÚKL eviduje oznámení výrobce o výpadcích; u některých variant léku mají být dodávky obnoveny letos na podzim, u dalších až příští jaro. Jak vážné byly srpnové výpadky, dosud nevíme – data končí červencem.
Spotřeba penicilinu se v zemi zvyšuje dlouhodobě, ukazují ostatně data za celou lékovou skupinu. Pokud bychom srovnali data z července 2020 a 2023, pozorujeme navzdory výpadkům pětiprocentní nárůst. Kořeny letošních problémů se zásobováním proto nemůžeme hledat jen na straně výpadků výroby v Asii, které české autority obvykle udávají jako hlavní příčinu. K výpadkům přispívá také vyšší nemocnost a dlouhodobý nárůst spotřeby léků.
Nejen penicilin
Výpadky se netýkají pouze zmiňovaných antibiotik. Datoví novináři Českého rozhlasu v minulosti ve stejných datech objevili výpadky u dalších léků, například Batrafenu na plísňové infekce, Duac gelu k léčbě akné nebo Chlorprothixenu na některé závažné nemoci, jako je schizofrenie, mánie či demence. V následujícím grafu si sami můžete na seznamu bezmála pěti tisíc léčiv ověřit dostupnost konkrétního léku v uplynulých měsících.
Data také napovídají, zda má daný lék náhradu, tedy zda existuje jiný lék se stejnou aktivní látkou a způsobem podání – příbuzné léky ukazuje druhý graf. Odpověď na otázku po náhradě chybějícího léku najdete také u zmiňovaných oznámení o výpadku po zadání názvu postrádaného léku.
V grafech ukazujeme vydaná balení léku všech velikostí a sil. Může to vést ke zkreslení, u většiny léků jen mírné a bez vlivu na zobrazovaný trend. Přesnější výpočet přes definované denní dávky by byl možný jen pro část léků. Data obsahují pouze léky vydané na recept, volný prodej SÚKL neeviduje. Dalším limitem může být úplnost hlášení lékáren, chyba v počtu vydaných balení se ale pohybuje v řádu jednotek procent.
Související témata: Datová žurnalistika, léky, lékárny, nedostatek léků