Distributoři namítají, že nikoho neupřednostňují. Třeba mluvčí velkodistributora ViaPharma, říká, že pokud něco ViaPharma dodává výhradně do svých lékáren Dr.Max, jsou to jen přípravky vlastní značky.
Jak složité bylo se do Gazy dostat, co místním chybí nejvíce, jestli v zemi hrozí hladomor a jak to vypadá v Rafáhu řekl farmaceut Stanislav Havlíček, který se vrátil z mise Lékařů bez hranic.
Ministr zdravotnictví uvedl v pořadu Partie, že se penicilin postupně dostává zpět do lékáren. Jeho oponent poslanec Farhan (ANO) kritizoval novou vládní novelu k omezení výpadků dostupnosti léků.
Nová ředitelka Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Kateřina Podrazilová má podle ministra zdravotnictví půl roku na to, aby se situace s dostupností léků zlepšila.
Do lékáren dorazila druhá část přislíbených antibiotik. V řadě lékáren ale léky stále chybí. Situaci by měla řešit chystaná novela, která má zajistit zejména rovnoměrnou distribuci léků.
„Lékaři velmi často spolupracuji s některými lékárnami, takže mohou ověřit, zda je léčivo dostupné či nikoliv,“ navrhuje pacientům náměstek ministra zdravotnictví Jakub Dvořáček.
Jeden z dodavatelů penicilinu do Česka navyšuje a zrychluje dodávky, příští týden by mělo přijít 30 000 balení. Velkou roli v současné situaci podle firem i ministerstva hraje panika.
„Nezajistí dostupnost všech léků, ale zkrátí dobu nedostupnosti a zlepší obecně přístupnost léčiv pro pacienty,“ říká k úpravě novely náměstek ministra Jakub Dvořáček.
„To, že léky mizí z Česka, je dlouhodobý problém, který řešili i moji předchůdci. Vždy se našla nějaká další cesta, vždy v systému najdete někoho, kdo nedodržuje pravidla,“ říká ministr zdravotnictví.
Pokud firma nabídne lék na trhy všech členských států, může být doba jeho tržní ochrany prodloužena až na 12 let. Dosud je ochrana stanovena na deset let.
Následující týdny si budou moci lék Ozempic koupit jen ti, kteří ho nemůžou nahradit žádným jiným výrobkem. Za jeho nedostatkem stojí vysoká poptávka na trhu.