Lidé stále častěji nakupují použité vybavení na hory. Hitem jsou i půjčovny

Zimní sporty nejsou zrovna levnou záležitostí. Cesta na hory, ubytování, občerstvení i vlek vyjdou na několik tisíc korun. Finančně náročné je i pořízení kompletního lyžařského vybavení. Lidé si ho proto stále častěji půjčují nebo nakupují z druhé ruky.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pokud chcete letos vyrazit na hory, je nejvyšší čas si zakoupit zájezd

Pokud chcete letos vyrazit na hory, je nejvyšší čas si zakoupit zájezd | Foto: Radana Schaeferová

„Zákazník si může během sezóny půjčit několik různých typů lyží a může si vlastně vyzkoušet různé zážitky na různých lyžích nebo na různých snowboardech,“ potvrzuje Martin Šašek ze sítě prodejen Happy Sport.

„A veliká výhoda půjčování oproti kupování je hlavně pro rodiče, kteří pořizují vybavení malým dětem, protože malé děti rostou tak rychle, že na každou sezónu potřebují mít vybavení nové nebo v jiné velikosti,“ dodává.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktor Jan Herget se zajímal, jak pořizují Češi výbavu na hory

Právě v takových případech využívají lidé půjčovny zimního vybavení nejčastěji. Stoupá ale i zájem o nákup použitého zboží. Jeho nabídka nahrává podle Martina Šaška současné ekonomické situaci, kdy řada lidí váhá nad většími výdaji.

„Použité lyže nejsou vadné, určitě jsou plně funkční, jsou výborně oservisované a vlastně se nabízejí za zlomek své původní ceny. Jsou to prostě drahé značkové lyže včetně vázání. Takže určitě se na tom dá výrazně ušetřit a určitě si na tom člověk dobře zalyžuje,“ upozorňuje prodejce.

Čekání na povánoční slevy se pomalu, ale jistě stává minulostí. Právě lyže nebo lyžařské soupravy se velmi často objevují pod stromečkem, a proto obchodníci přicházejí s předvánočními slevami nebo nabízejí stálým zákazníkům různé slevové akce.

Boty koupit, lyže půjčit

„Lidé už nakupují nejraději všechno ve slevách, takže je trošku problém se nějak vhodně načasovat s tou nabídkou tak, abychom taky něco prodali za plnou cenu,“ říká Martin Šašek.

Penziony u Lipna mají plno i v zimě. Díky rakouskému skiareálu Hochficht

Číst článek

Podle něj také milovníci zimních sportů čím dál více kombinují nákup a zapůjčení vybavení. „Zákazník si třeba často pořídí svoje vlastní nové boty, protože přece jenom bota se nějakým způsobem vytvaruje podle chodila každého toho zákazníka, a k tomu si koupí použité lyže nebo si třeba půjčí lyže,“ vysvětluje prodejce.

Najdou se ale samozřejmě i zákazníci, kteří si pořídí dohromady celý nový komplet. Často prý dbají hlavně na to, aby bylo vše barevně sladěné.

V Jeseníkách se lyžuje, v provozu jsou už čtyři střediska

Číst článek

Běžkaře Lukáše Lišku víc než barvy zajímá kvalita. Uvědomuje si ale, že vybavení na běžky v současnosti vyjde na pěkných pár tisíc. „Myslím třeba šest sedm tisíc stojí špičkové boty, lyže něco takového, vázání dva tisíce, hůlky patnáct set, dva tisíce,“ vypočítává. Investice se ale podle něj vyplatí.

Zimní výbava vydrží několik let a tak ji někdo obměňuje po částech. Jeden rok nové lyže, příští oblečení a za další rok nová helma nebo hůlky. Právě rozložením investice se dá ušetřit a přitom zachovat standard kvality, na který jsou lyžaři zvyklí.

Eva Rajlichová, Jan Herget, Kristina Winklerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme