Lídři koalice na Hradě ujistili, že chtějí vládnout dál
Prezident Václav Klaus se dopoledne na Hradě sešel s lídry všech tří stran vládní koalice. Předsedové ODS, TOP 09 a Věcí veřejných prezidenta ujistili, že chtějí v dosavadním modelu vládní koalice pokračovat.
Jednání trvalo asi 50 minut a politici po něm nic neřekli. Až prezident Václav Klaus během slavnostního otevření nové haly pražského Hlavního nádraží oznámil, že schůzka vyzněla pozitivně.
Předsedové stran ho prý ujistili, že chtějí pokračovat v současném vládním formátu a jsou si vědomi, že každý z nich musí v něčem ustoupit. Řešení vládní krize prý bude obsahovat i personální změny.
„Uvidíme jak velerozsáhlá ta rekonstrukce vlády bude. Samozřejmě jsem slyšel i hlasy, že rekonstrukce bude konzervativní, neboli umírněná, takže na výsledek si musíme počkat,“ řekl Václav Klaus.
Z Hradu se Petr Nečas, Karel Schwarzenberg a Radek John přesunuli do Kramářovy vily. Na stejném místě a ve stejné sestavě se špičky koalice sešly už včera večer, jednání ale žádný posun nepřineslo. Komentátor Českého rozhlasu Petr Nováček upozornil, že se už ozývají hlasy, že buď se dnes věci pohnou z místa nebo už další vyjednávání nemá smysl.
„Včera už přitom byli v jednu chvíli všechni vyjednavači blízko dohodě, ale pak se během 15 minut zase pohádali,“ konstatoval Nováček a připomněl, že prezident republiky má ústavně velmi omezené pravomoci.
„Na druhé straně určitá volnost Ústavy je výhoda. Prezident tak může vést politické strany k pořádku, k serióznímu jednání, pozvat si je k neformálnímu setkání a vyžadovat určité řešení,“ řekl Nováček.
Důvěra voličů na bodu mrazu
Politologové i sociologové upozorňují, že dění posledních dnů se vážně promítne do důvěry občanů ve zdejší politickou scénu. Skepsi voličů potvrdil i průzkum agentury SC a C pro Českou televizi.
Podle něj si pokračování této vlády nepřeje skoro 70 procent respondentů. Jen polovina lidí se ale přikláněla k tomu, že by se jako řešení dalo brát vyhlášení předčasných voleb.
„Lidé jsou rozčarovaní, zklamaní a hodně se za politiky stydí. To je hodně závažný signál. Lidem chybí, aby jim politici dali najevo zájem o republiku a lidi, kteří v ní žijí a nikoliv o jejich soukromé zájmy,“ řekla vedoucí výzkumu SC a C Jana Hamanová.