Lustrační zákon už dvacet let omezuje bývalé spolupracovníky StB
Už dvacet let platí v České republice lustrační zákon. Federální parlament ho přijal 4. října 1991. Jeho cílem bylo omezit působení bývalých příslušníků a spolupracovníků StB ve funkcích státní správy, armádě nebo justici.
„Neměla by to být jen ochrana před zneužitím pravomocí. Chceme, aby lidé, kteří přijali roli v minulém režimu, nemohli brzdit změny, které jsme se rozhodli v Československu udělat,“ vysvětlil před dvaceti lety Českému rozhlasu smysl zákona bývalý federální ministr vnitra Ján Langoš.
Cílem omezení bylo vyloučit z určitých veřejných funkcí bývalé příslušníky a spolupracovníky StB, lidi, kteří fungovali v okresních výborech Komunistické strany, Lidových milicích nebo byli alespoň tři měsíce studenty vysokých škol KGB.
Hned v roce 1992 zákonodárci rozšířili pozice, do kterých se tito lidé neměli dostat. Vyloučeni byli z funkcí u policie, ministerstva vnitra a vězenství.
Zákon odolal i pokusům o zrušení
Lustrační zákon měl původně platit jen několik let. V právním řádu ale funguje dodnes a odolal i několika pokusům o své zrušení.
V roce 2001 se poslanci ČSSD pokusili zákon úplně zrušit. Podle nich už nebyl potřeba. „Od listopadu 1989 uplynula už dostatečně dlouhá doba. Rizika, která existovala a která zákon řešil, už podle nás pominula,“ uvedl tehdy pro Český rozhlas Bohuslav Sobotka.
Ústavní soud tehdy návrh ČSSD zamítl. Podle rozhodnutí mělo být lustrační zákonodárství dočasné a Parlament by jej měl nahradit zákonem o státní službě. Ten však stále v plné míře nefunguje.
Rozepře a soudní spory
Lustrační zákon byl v průběhu let předmětem kritiky i soudních sporů. Jeden vedl i bývalý ministr zahraničí Jan Kavan (ČSSD), který byl v roce 1991 obviněn ze spolupráce s StB.
Jména aktivních spolupracovníků Státní bezpečnosti, která si žádala veřejnost, zveřejnil nejdříve v neoficiálním seznamu bývalý disident Václav Cibulka. Oficiální soupis 75 tisíc agentů, spolupracovníků i samotných sledovaných vydalo ministerstvo vnitra po schválení Parlamentem v roce 2003.