V roce 2014 došlo i kvůli Andreji Babišovi (ANO) ke změně a povinnost předložit čisté lustrační osvědčení dokazující, že osoba nespolupracovala s komunistickým režimem, pro členy vlády zmizela.
Vládní koalice chce ve Sněmovně prosadit návrh, aby se lustrační zákon znovu vztahoval i na premiéra a ministry. ANO upozorňuje, že zde po zpřísnění není společenská poptávka.
„Lustrační zákon je dnes symbolickou normou. Určitě má z dnešního pohledu vývoje právního státu od roku 1991 řadu vad, ale symbolika je velmi silná,“ říká předseda bezpečnostního výboru Pavel Žáček.
„Ministři nemají být ti, kdo někdy před listopadem udávali svoje kamarády, příbuzné, sousedy, ti, kdo spolupracovali velmi aktivně s totalitním režimem,“ uvedl Rakušan.
Nejznámějším je zřejmě spor šéfa hnutí ANO Andreje Babiše, který byl podle soudu vědomým spolupracovníkem Státní bezpečnosti. To ale Babiš odmítá a soudní pře stále není u konce.
Lustrační zákon se zřejmě bude vztahovat jen na místa vedoucích úředníků. Zavádí to doprovodná norma ke služebnímu zákonu, kterou dnes přijali poslanci a která teď míří k posouzení do Senátu. Opoziční TOP 09 a ODS se snažily prosadit, aby čisté lustrační osvědčení museli před svým jmenováním předkládat i ministři, se svými návrhy však pravicoví poslanci neuspěli.
Pokud projde návrh na zrušení lustrací ve sněmovně do druhého čtení, odejdou lidovci z vládní koalice. Řekl to předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek, podle kterého by v takovém případě okamžitě rezignovali všichni lidovečtí ministři.
Poslanci rozhodnou o budoucnosti lustrací v Česku. Na dnešním jednání se vrátí k přerušenému projednávání návrhu KSČM na zrušení lustračního zákona. Opoziční strany ODS a TOP 09 požadují jeho zamítnutí, pro jeho další projednávání by naopak mohli zvednout ruku kromě komunistů i někteří poslanci hnutí ANO a ČSSD.
Ve vládní koalici doutná další spor. Tentokrát kvůli zrušení lustračního zákona, které navrhují komunisté. Část poslaneckého klubu ČSSD se totiž chystá jejich iniciativu podpořit. Pro lidovce je ale podobný návrh zcela nepřijatelný.
Bývalý prezident Václav Klaus nevidí problém v tom, že Česká republika ani dva měsíce po volbách nemá novou vládu. Na ustavení kabinetu prý není potřeba spěchat. Doba od předčasných voleb do jmenování premiéra je přitom už teď rekordní v novodobé historii republiky.
Vláda dnes posoudí návrh KSČM na konec lustračních zákonů. Komunisté je považují za diskriminační. To si myslí také prezident Miloš Zeman, podle kterého lustrační zákony už splnily svou funkci, a nemá cenu je dál prodlužovat. Opačný názor budou mít podle už předběžných vyjádření ministři v demisi. Pro zachování lustračních zákonů jsou třeba lidovci.
Chystaná koaliční vláda ČSSD, ANO a KDU-ČSL by mohla zkrachovat na lustracích, a to kvůli případnému ministerskému postu pro šéfa ANO Andreje Babiše, který za minulého režimu údajně spolupracoval s StB. Pro lidovce je totiž lustrační zákon nedotknutelný, a pokud by měl být zrušen, řada poslanců strany by měla problém s účastí ve vládě. Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek ale připustil, že Babiš být ve vládě může i bez lustračního osvědčení.
Šéf hnutí ANO Andrej Babiš zřejmě bude potřebovat pro vstup do vlády lustrační osvědčení. Dnes mu to prý nepřímo řekl prezident Miloš Zeman při schůzce v Lánech.
Vyjednávání o vládě se nezastaví kvůli lustračnímu zákonu. Znovu to potvrdil předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. V televizi Prima ale zároveň vyzval k přehodnocení názoru na potřebnost zákona.
V hnutí ANO se stále častěji diskutuje o lustracích. Jak upozornila Mladá fronta DNES, tajemník klubu doporučuje poslancům, aby po svých asistentech požadovali lustrační osvědčení. Předseda hnutí Andrej Babiš přitom takový dokument nemá.
Šéf hnutí ANO a podnikatel Andrej Babiš podle svých slov nemusí být za každou cenu ve vládě. Navíc nebude žádat o lustrační osvědčení. Při jeho případném angažmá v kabinetu by ho ale zřejmě požadoval prezident Miloš Zeman. Babiš chce počkat na rozhodnutí slovenských soudů, u kterých se domáhá očištění svého jména. Justice řeší jeho údajnou spolupráci s StB.
Požadavek na lustrační osvědčení příštích ministrů by neměl výrazně komplikovat jednání o nové vládě. Prohlásil to předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Podle něj je negativní lustrační osvědčení zvyklost, která by měla být respektována i nadále. Problém může nastat pro předsedu hnutí ANO Andreje Babiše, který je spojován s údajnou spoluprací s StB. Babiš to odmítá.
Už dvacet let platí v České republice lustrační zákon. Federální parlament ho přijal 4. října 1991. Jeho cílem bylo omezit působení bývalých příslušníků a spolupracovníků StB ve funkcích státní správy, armádě nebo justici.