Mezi předlistopadovými disidenty a historiky se po vydání knihy Zbyněk Fišer/Egon Bondy a Státní bezpečnost rozhořela debata o jeho morálním profilu a odkazu.
Pětaosmdesátiletý Stanislav Cajkář se podle obžaloby od roku 1979 soustředil na studenta pátého ročníku stavební fakulty ČVUT, který organizoval a pořádal ve svém bytě filozofické přednášky.
13. května bylo zatčeno devět reprezentantů: Augustin Bubník, Stanislav Konopásek, Václav Roziňák, Josef Jirka, Zlatomír Červený, Jiří Macelis, Antonín Španinger, Přemysl Hajný a Josef Stock.
Brutální mučení snášel Toufar zhruba měsíc. S jeho smrtí komunisté nepočítali, chtěli v politickém procesu odradit lidi, aby se hlásili k víře, míní církevní historik z Univerzity Karlovy Marek Šmíd.
Sánchez, který je známější pod přezdívkou Carlos Šakal, trávil mnoho času za železnou oponou a vědělo se, že ho podporuje sovětská tajná služba KGB i východoněmecká Stasi, připomněl britský list.
Suzette se vdala za básníka a později signatáře Charty 77 a člena Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných (VONS) Zbyňka Hejdu. Státní bezpečnost se rodinu pokoušela vyhnat na Západ.
V létě 1948 se v obcích Moravskoslezských Beskyd necítili komunisti a udavači StB bezpečně. Šířila se zvěst, že jsou v horách zbojníci, kteří přepadají soudruhy a likvidují je. Bylo to ale jinak.
Seznamy Státní bezpečnosti. Říká se jim Cibulkovy, po člověku, který je otiskl. Ale jmenovat by se možná měly jinak. Po lidech, kteří se je rozhodli vynést.
Fiala minulý týden řekl, že smírné řešení sporu o evidenci Babiše jako agenta StB v komunistickém Československu mohlo být slovenskou protislužbou za to, že šéf ANO otevřeně podporoval Fica.
Pravdu o Babišově spolupráci s StB dokládá 11 svazků komunistické tajné policie. Ale pro voliče Babiše bude „pravdou“ jejich názor, tedy lež, že nespolupracoval.
Kolíková kritizovala ministerstvo vnitra za to, že ve smíru uznalo, že Babiš byl v dokumentech někdejší tajné policie StB neoprávněně evidován jako její agent a že s StB vědomě nespolupracoval.
Zlomový posudek vypracoval bývalý ústavní soudce Eduard Bárány. Opřel se o předchozí rozsudky slovenských soudů, které daly ve sporu o ochranu osobnosti Andreji Babišovi (ANO) za pravdu.
Prostě se dohodli. Šéf ANO Andrej Babiš a slovenské ministerstvo vnitra uzavřeli smír. Proč? Bývalý český premiér byl prý vedený ve svazcích StB neoprávněně.
Slovenské ministerstvo vnitra uzavřelo smír s předsedou hnutí ANO v dlouholetém sporu kolem otázky, zda byl oprávněně veden v dokumentech někdejší StB jako agent na základě vědomé spolupráce.
Slovenské ministerstvo vnitra v pondělí uvedlo, že český expremiér Andrej Babiš (ANO) byl v dokumentech tajné policie StB neoprávněně evidován jako její agent a vědomě s ní nespolupracoval.
Český bestiář představuje osm životních příběhů konfidentů gestapa nebo StB. „Fascinuje mě především bizarnost těchto osudů,“ vysvětluje spisovatel Jiří Padevět pro Český rozhlas Plus.
Bývalí příslušníci StB Jiří Karásek a Václav Sklenář podle rozhodnutí soudu v roce 1983 rozložili hudební skupinu Pražský výběr a zavinili zákaz jejího vystupování. Verdikt je pravomocný.
Nepravidelný cyklus Století příběhů se dotýká i důležitých postav současného politického života, jako jsou předseda hnutí ANO Andrej Babiš a prezident Petr Pavel.
Jaké životní příběhy mají za sebou „záporáci“ dějin? A jak se dnes ke svým životním etapám před rokem 1989 staví někdejších řídící důstojníci a tajní spolupracovníci StB? Odpovídá Historie Plus.
Vykreslit Závodského jako pozdější „oběť“ politických procesů by bylo nesprávné: většina akcí Státní bezpečnosti v letech 1948 až 1951 včetně mnoha provokací se děla za jeho aktivního přispění.
Sci-fi, komedie a detektivka. Takový mix žánrů nabídne následujících osm nedělí nová série To se vysvětlí, soudruzi!. V rolích nesourodé dvojice vyšetřovatelů se představí Jiří Macháček a Jan Cina.
Francouzský investigativní novinář píše o třiceti často velmi známých Francouzích, kteří spolupracovali s československou StB. Byl mezi nimi například už zesnulý novinář Albert-Paul Lentin.