Maturitu v těžší verzi si vybrala jen čtyři procenta studentů
Většina středoškoláků si vybrala lehčí úroveň státní maturitní zkoušky. Těžší variantu budou skládat jen čtyři procenta maturantů, většinou gymnazistů. Vyplývá to z průzkumu Centra pro zjišťování výsledků vzdělávání Cermat.
Letos na jaře bude maturovat 103 tisíc studentů, tedy o pět procent více než v předchozím roce. Z toho je ale osm tisíc repetentů.
Průzkum ukázal, že žáci ve volbě předmětů preferují matematiku před cizím jazykem. Zatímco loni si ji jako druhý povinný předmět zvolilo 40 procent žáků a zbytek chtěl maturovat z cizího jazyka, letos je poměr matematiky a jazyků 44 ku 56 procentům.
Ředitel Centra pro zjišťování výsledků ve vzdělávání CERMAT Pavel Zelený mluví o státních maturitách na Radiožurnálu.mp3
Dále se ukázalo, že angličtina vytlačuje němčinu - německý jazyk si zvolilo o 30 procent dětí méně. Od příštího roku už bude cizí jazyk povinný.
Státní maturity startují přesně za tři týdny a k výsledkům jednotné zkoušky bude u přijímacích zkoušek na vysoké školy maximálně 12 fakult. V budoucnu by jich podle ředitele Cermatu Pavla Zeleného mohlo být víc.
„Náš zájem byl postupně nahrazen zájmem řady fakult. Spolupracujeme v tom teď zhruba s třiceti a prvním krokem je dát školám data, aby se mohly ujistit, že zvolí vhodný model využití výsledků a že podle toho budou skutečně vybírat ty správné žáky,“ upřesnil Zelený.
Místopředseda Asociace ředitelů gymnázií Alfréd Dytrt mluví o státních maturitách v Ozvěnách dne na Radiožurnálu.mp3
Místopředseda Asociace ředitelů gymnázií Alfréd Dytrt očekává, že letošní státní maturity budou o něco snazší než loňské. Přesto by uvítal ještě některé úpravy.
„Bylo by dobré, aby státní část byla stoprocentně v režii státu,“ uvedl Alfréd Dytrt.