Mediální komise sněmovny jednala o digitálním vysílání

Už koncem letošního roku by Česko mohlo udělat první kroky k zahájení digitálního vysílání televize a rozhlasu. Vyplývá to z koncepce, kterou projednala mediální komise poslanecké sněmovny. Technologie digitálního vysílání umožní nejen kvalitnější obraz a zvuk, ale i zvýšení počtu televizních kanálů a tedy i programů.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

set top box

set top box | Foto: TANDBERG Television

Jak Radiožurnálu potvrdil ministr informatiky Vladimír Mlynář, vláda by koncepci digitálního vysílání měla odsouhlasit přespříští týden: "Koncepce počítá s tím, že dominantní roli ve vztazích při rozvíjení digitální televize by měly mít podnikatelské vazby. A že by tedy mělo ubýt regulace, nikoli jí přibývat.

Přehrát

00:00 / 00:00

V. Mlynář o koncepci

Nynější analogový způsob šíření televizního signálu by tak v Česku mohl skončit za několik let. Lidé ale budou muset své televizory vybavit přídavným zařízením nebo si pořídit příjímač nový.

"Odhad spuštění závisí na přijetí koncepce a také nového zákona o elektronických komunikacích, který je důležitou podmínkou. Když by šlo všechno dobře, tak konec letošního roku, možná spíše začátek příštího,"odhaduje Mlynář.

Přehrát

00:00 / 00:00

V. Mlynář: Termíny spuštění

Jeho ministerstvo informatiky ve středu odeslalo na Úřad vlády aktualizaci koncepce přechodu na digitální rozhlasové a televizní vysílání. Materiál prošel připomínkovým řízením, které vyústilo v pozměnění několika původních návrhů a záměrů ministerstva.

Jak upřesnila mluvčí ministerstva informatiky Klára Volná, nový materiál ale musí ještě projednat kabinet. Mezi nejdůležitější změny patří vznik samostatného veřejnoprávního kanálu, takzvaného multiplexu, pro Českou televizi a Český rozhlas.

"Materiál prošel meziresortním připomínkovým řízením, došlo v něm k několika změnám, z nichž nejzajímavější je obsazení budoucího třetího multiplexu. Je třeba obsadit jej provozovatelem veřejnoprávního vysílání," uvedla mluvčí.

Samostatné pásmo umožní veřejnoprávním médiím poskytovat nekomerční služby, například pro lidi v tísni.

V konečném znění materiálu pro vládu jsou nové formulace, které mimo jiné upřesňují, jak budou dva první multiplexy v České republice vypadat. První digitální kanál by měl být spuštěn do konce letošního roku. Veřejnoprávní média by zatím měla vysílat v obou z nich.

Výslovně je například uvedena povinnost obsadit multiplexy minimálně čtyřmi televizními programy včetně programového průvodce EPG. Teprve po splnění této podmínky lze využít kapacitu multiplexu pro doplňkové služby.

V pokrytí území při využívání kmitočtů bude preferováno jejich využití pro doplňování pokrytí prvních dvou celoplošných sítí. Aktualizace také upozorňuje na nutnost upřesnění terminologie a možností využívání kmitočtů pro digitální rozhlasové vysílání.

Stále zůstává otevřená otázka daňových sazeb pro takzvané set-top boxy. Snížená sazba DPH by znamenala podporu jejich prodeje a tím rychlejší rozšíření možností příjmu digitálního signálu.

Milan Kopp, Martin Hromádka, Vít Dvořák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme