NKÚ zveřejnil výroční zprávu za loňský rok. Kritizuje v ní ústavní péči a nedotaženou digitalizaci. „U nás vládne dlouhodobě naprostý nezájem cokoli v této oblasti měnit,“ vysvětluje politoložka.
Pro část lidí se dohody za pár korun stanou zbytečně složitými – ne každý je připraven na srážku s dotazníkem státní správy, byť je podle svých tvůrců jednoduchý a přehledný.
Do pozice nejvyšší státní zástupkyně nastupuje Lenka Bradáčová. Ke svým prioritám řadí reformu státních zastupitelství, místo čtyř stupňů by zůstaly tři.
Mezi další priority nové nejvyšší státní zástupkyně bude patřit kriminalita dětí a mladistvých, sjednocování trestání či redukce stupňů v soustavě státních zastupitelství ze čtyř na tři.
„Předpokládáme, že budeme takto úspěšně napojovat i další úřady. Máme rozjednán úřad průmyslového vlastnictví a ministerstvo práce a sociálních věcí,“ říká ředitel digitální a informační agentury.
Na digitalizaci nepotřebujeme dredy, tvrdí na plakátku předseda KDU-ČSL Výborný. Funkčně digitalizované jsou jen přijímací zkoušky, které nemají s lidovci nic společného, míní komentátorka Hrstková.
Skupina koaličních poslanců chce z vládní novely zákona o cestovním ruchu vyškrtnout povinnou evidenci všech ubytovaných v databázi ministerstva pro místní rozvoj.
Náměstek Karel Trpkoš podle ministra stabilizoval projekt stavebního řízení a jím navržený postup se v praxi osvědčil. Na DSŘ podle svých slov spolupracuje i nadále.
„Covid byl zátěžovým testem českého zdravotnictví. A já si myslím, že ve zdravotnictví se toho obecně musí změnit hodně,“ říká hlavní epidemiolog IKEM Petr Smejkal.
Kvůli kritice nesplnění digitalizačních cílů odešli Piráti z vlády. Podle ředitele IT sekce ministerstva práce a sociálních věcí Karla Trpkoše ale jeho ministerstvo tentokrát digitalizaci zvládá.
Čtvrtina dotázaných uvedla, že elektronicky vyřizuje věci nárazově, a pětina maximálně párkrát do roka. Prakticky denně přes telefon nebo počítač komunikují s úřady dvě procenta lidí.
Samotná digitalizace nemůže a také nevyřeší všechny problémy veřejné správy. Minimálně by ale ukázala, v kterých částech je správa státu neefektivní, které úřady fungují, kdo pracuje a kdo ne.
Ministerstvo vnitra postupně spouští elektronický systém eLegislativa, ve kterém by od roku 2026 měly vznikat zákony. Podle autorů vnese do přípravy legislativy pořádek.
V předvánoční době tradičně přibývá kybernetických útoků i odkazů na falešné stránky v internetových vyhledávačích, v SMS či e-mailech, které podvodníci posílají.
Lidé ani firmy nebudou muset podle vicepremiéra pro digitalizaci a ministra práce Mariana Jurečky (KDU-ČSL) od příštího roku v naprosté většině agend chodit na úřad, ale vyřídí je elektronicky.
„Digitalizace v mnoha případech nedává smysl dřív, než se změní pravidla a procesy. V případě státní správy to znamená zákony, a to už je problém, který jde mimo digitalizaci samotnou,“ říká Koubský.
Ministerstvo pro místní rozvoj na konci září podepsalo smlouvu za celkem 605 tisíc korun se společností, která má navrhnout, jak bude resort dál komunikovat digitalizaci stavebního řízení.
„Jsem připraven ke spolupráci. Proboha, vždyť si musíme všichni uvědomit, čemu čelíme a jaké je tu nebezpečí,“ řekl ve Dvaceti minutách Radiožurnálu premiér a předseda ODS Petr Fiala.
Podle Pavlíkové (Zelení) je situace nepřehledná. Byl tu velký tlak na dokončení digitalizace do konce srpna, ale pak se oznámilo, že je v pořádku ji zastavit a vyvíjet systém další tři roky.
V jakém stavu je digitalizace veřejné správy v Česku? „To se úplně slušně říct nedá. Tak přesně tam si myslím, že je,“ konstatuje bývalá ministryně informatiky a podnikatelka Dana Bérová.