117 otrávených, 48 mrtvých, 15 000 litrů závadného alkoholu. Připomeňte si kauzu Metanol

Česká televize v neděli večer odvysílá první část dvoudílné minisérie Metanol, která popisuje průběh největší hromadné otravy metanolem v historii Česka. Natočila jej režisérka Tereza Kopáčová podle scénáře novinářky Lenky Szántó. Server iROZHLAS.cz přináší přehledný souhrn metanolové kauzy.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Alkohol (ilustrační foto)

Ilustrační foto. | Foto: Filip Jandourek

Počátek: 3. září 2012

Množství závadného alkoholu: 15 000 litrů

Množství nevypátraného závadného alkoholu: 2000 litrů

Počet otrávených: 117

Česká televize oživuje metanolovou aféru. Ve dvoudílném snímku odhaluje tragický dopad lidské hlouposti

Číst článek

Počet mrtvých: 48 (od 3. září 2012 do 28. února 2017)

Následky: Někteří lidé mají trvalé následky, například přišli o zrak.

Průběh: Obchodní zástupce Rudolf Fian a majitel firmy na výrobu autokosmetiky Carlogic Tomáš Křepela smíchali v létě roku 2012 pět tisíc litů etanolu se stejným množstvím jedovatého metanolu. Domnívali se, že smícháním obou látek v poměru jedna ku jedné dojde k neutralizaci jedovatých účinků metanolu. Podle Fiana očekávali z první testovací várky zisk 50 000 korun.

S distribucí jim pomohl obchodník s černým alkoholem Jiří Vacula. Jemu ale složení zatajili, protože podle Fiana nechtěli, aby jim jejich „know-how“ ukradl. Vacula vyrobil z části dodané směsi rum a vodku a zbytek prodal dalším překupníkům. Ti pak etanolo-metanolovou směs dále naředili a pomocí dalších přísad vyrobili různé druhy tvrdého alkoholu. Celkem tak vzniklo 15 000 litrů nebezpečného alkoholu.

3. září v Havířově zemřela první z obětí takzvané metanolové kauzy. 12. září zřídila vláda krizový štáb a ministerstvo zdravotnictví zakázalo stánkový prodej alkoholických nápojů s obsahem alkoholu přes 30 procent. O dva dny později pak stejný resort úplně zakázal prodej alkoholických nápojů s obsahem vyšším než 20 procent. V této době už kauza měla 19 obětí a asi 30 lidí leželo v nemocnicích v různém stadiu alkoholem.

Soud zamítl obnovu řízení v kauze metanol. Dodavatel otráveného alkoholu Vacula neuspěl

Číst článek

Obchodování s českým alkoholem 16. září 2012 zakázalo Polsko a 18. září pak i Slovensko. 24. září pak policejní prezident Martin Červíček oznámil, že znají zdroj pančovaného alkoholu. 27. září byla prohibice zmírněna, obchodníci směli prodávat tvrdý alkohol s datem výroby do 31. prosince 2011, novější pouze pokud měl výrobce doklad o původu použitého lihu. 25. prosince 2012 zemřeli tři občané Polska.

Postižené kraje: Nejvíc obětí bylo z Moravskoslezského kraje, další pak z Vysočiny, Jihočeského, Středočeského a Ústeckého kraje, Prahy, Slovenska a Polska

Počet obviněných: víc než 70

Příprava obžaloby: 16 měsíců

Počet obžalovaných: 31 (souzeni byli v několika větvích – například zlínská měla 10 obžalovaných)

Tresty: Rudolf Fian a Tomáš Křepela dostali doživotí, Jiří Vacula 15 let - všichni za úmyslné obecné ohrožení. Další viníci dostali devět, osm i sedm let vězení, někteří vyvázli s podmínkou. Řada lidí ale pravomocně odsouzená nebo zproštěná viny ještě není.

Následky: Došlo ke zpřísnění pravidel pro výrobu a distribuci lihovin - nový typ kolků pro alkohol, omezení maximální velikosti balení alkoholu na tři litry, z prodeje lihu a lihovin je koncesovaná živnost.

Petr Jadrný Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme