MfD: Ministerstvo financí má prý důkazy o politickém ovlivňování kauzy IPB
Mladá fronta Dnes přináší tvrzení ministerstva financí. Podle něj se ČSSD a bývalý šéf státní pokladny Bohuslav Sobotka snažili politicky ovlivňovat trestní případy související s pádem IPB. Sliby poslanců, že ušetří peníze státnímu rozpočtu omezením počtu funkcionářů ve sněmovně, se zabývá Právo. Češi příští rok zaplatí podnikům miliardy navíc, konstatuje Pražský deník. Počet lidí, kteří se ocitli na sociálním dně, je podle Lidových novin alarmující.
Představitelé ministerstva financí tvrdí, že objevili dokumenty, které dokazují, že v minulosti se ČSSD i bývalý ministr financí Bohuslav Sobotka snažili politicky ovlivňovat trestní případy související s pádem IPB. Píše to dnešní Mladá fronta Dnes. Sobotka ale tvrdí, že nikdy do žádných trestních kauz nezasahoval, ani se je nepokoušel ovlivnit.
Podle listu jde o návod, jak postupovat v trestněprávních otázkách. Jedním ze sporných materiálů, které má deník k dispozici, je důvěrné memorandum právní kanceláře Squire, Sanders & Dempsey určené v roce 2003 pro tehdejšího premiéra Vladimíra Špidlu a tehdejšího ministra financí Sobotku.
V memorandu se podle Mladé fronty Dnes píše, že pokud by Nomura nebyla ochotná přistoupit na požadavky Česka o mnohamiliardové odškodné, je třeba "usilovat o rozšíření trestního stíhání na další osoby spojené s Nomurou". Právníci dál doporučují, aby se s rozhodnutím vyčkalo alespoň šest týdnů a odkazují na zvláštní trestní memorandum. To už ale lidé nynějšího ministra Vlastimila Tlustého nedohledali. Archiv k případu z dob působení Bohuslava Sobotky je údajně prázdný, dodává deník.
Ze slibu poslanců ušetřit nějaké peníze státnímu rozpočtu tím, že omezí počet funkcionářů ve sněmovně, zbyly už jen trosky, konstatuje Právo. Podle deníku už tři čtvrtiny poslanců obsadily nějakou funkci ve výborech a dalších orgánech, za které dostávají tisícové příplatky.
Štědrost státu vůči soukromým firmám nezná mezí, konstatuje Pražský deník. V době, kdy politické strany vedou jednání o omezení nebo alespoň zmrazení výdajů na důchody a podporu rodin s malými dětmi, zvyšuje vláda dotace pro podniky zhruba o devět miliard korun. Vyplývá to z údajů ministerstva financí, které má zmíněný list k dispozici. Zatímco letos by měl stát na podporu firem vynaložit necelých 30 miliard korun, pro příští rok je navržených víc než 38 miliard.
Kromě toho, že daňoví poplatníci sponzorují podnikání soukromých společností, považují odborníci za problém naprostou nepřehlednost českých výdajů do podnikové sféry a nejasná pravidla pro jejich přidělování. "Lidé s dobrými kontakty na ministerstvech se ani nemusí moc namáhat, aby získali prostředky z veřejných zdrojů," říká Adriana Krnáčová z Transparency International, která monitoruje korupci v Česku.
Zmatky kolem těchto peněz nejlépe potvrzují, že ani úředníci ministerstva financí se nedokáží shodnout, kolik veřejných peněz vlastně do dotací pro firmy jde. Neexistuje žádný žebříček sponzorovaných podniků. Největší příjemce státních peněz podle Pražského deníku úřady tají.