MfD: Podnikatel, který měl podplatit Jiřího Čunka, je nezvěstný

Kauzou vicepremiéra a šéfa KDU-ČSL Jiřího Čunka se zabývá Mladá fronta Dnes. Jak deník zjistil, policie hledá podnikatale, který měl bývalému vsetínskému starostovi předat asi 500 000 korun. Hospodářské noviny informují o tom, že v Centru kardiovaskulární a transplantační chirurgie v Brně se na operaci srdce čeká pouze jeden týden. Úřady se podle Lidových novin zaměří na kontroly studen.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

domácí tisk

domácí tisk | Foto: Marián Vojtek

Policie hledá podnikatele, který měl uplatit vicepremiéra Jiřího Čunka. Píše to Mladá fronta Dnes. Petr Hurta, šéf firmy H a B Real, měl před pěti lety předat Jiřímu Čunkovi asi půl milionu korun. Teď, když ho kriminalisté potřebují vyslýchat, údajně odjel na dovolenou.

Nikdo ale neví kam, podnikatel si totiž změnil telefonní číslo. Policisté se proto domnívají, že Hurta chce počkat v ústraní, dokud nevyprší promlčecí lhůta případu. Pokud se brzy neobjeví, zřejmě po něm policie vyhlásí pátrání.

Hospodářské noviny se zajímaly o to, kde se nejlépe operuje. Výzkum se opírá o výpovědi lékařů z jednotlivých oborů. Nejlepší neurochirurgie je podle nich v pražské vojenské nemocnici. Srdce nejlépe operují v brněnském Centru kardiovaskulární a transplantační chirurgie. Experti na výměnu kyčelního kloubu jsou zase na pražské Bulovce.

Dostat se na špičkové pracoviště přitom podle deníku není problém. Například na operaci srdce se v Brně čeká pouhý týden. Nový kyčelní kloub na Bulovce nebo v Plzni dostane pacient nejdéle za rok.

To je v porovnání se západní Evropou málo - v Británii se čeká i pět let. Vojenská nemocnice v Praze zase odoperuje nádor na mozku za čtyři týdny. Pořadníky už v českých nemocnicích téměř nejsou potřeba, shodují se lékaři.

Úřady se chystají na revizi studen. Podle Lidových novin tak majitelé zdrojů vody mají už jen několik měsíců na to, aby dali své doklady do pořádku. Dosud vrtání studen nikdo nekontroloval. Podle odborníku vzniklo v Česku načerno až osmdesát procent všech studen.

Hloubí se bez povolení, podzemní vody kvůli tomu ubývají. Neodborné vrtání totiž může znečistit celý vodní zdroj. Všichni majitelé studen, kteří vodu nečerpají jen na pití, ale například s ní zavlažují zahradu, musí znovu požádat úřady o povolení. Týká se to těch, kdo mají studnu postavenou mezi roky 1955 a 2002.

Mladá fronta Dnes odhalila další zdroj bakterie listeria. Tentokrát jsou to dva výrobky dovezené ze zahraničí - uzený losos z Polska a Německa. Výrobky už byly staženy z trhu. Inspektoři Státního veterinárního ústavu o tom navíc informovali všechny členské státy Evropské unie.

Výrobci tam nakaženou rybu také distribuovali. Podle odborníků je velice snadné, aby se bakterie do lososa dostala. Mořská ryba se totiž tepelně nezpracovává. Udí se při teplotě jen asi dvacet stupňů Celsia. Na listeriózu v lahůdkách, kterou zřejmě na trh přinesl jediný mlékárenský podnik, loni zemřelo čtrnáct Čechů. Epidemie už ustupuje.

Pohraničníci možná budou mít svůj pomník. Jak píšou Lidové noviny, Klub přátel českého pohraničí ho chce vybudovat na památku všem padlým ochráncům hranic. Nápad vyvolal silné emoce.

Pomník by totiž kromě Chodů a prvorepublikové finanční stráže připomínal i vojáky socialistického Československa. Při pokusu o přechod železné opony na kapitalistický Západ zemřelo mezi lety 1948 a 1989 téměř tři sta lidí. Ty připomíná loni odhalený památník v Chebu.

Podle předsedy jihočeské rady klubu Františka Poláka si ale i českoslovenští vojáci zaslouží úctu. Hranici totiž střežili nejen před těmi, kteří utíkali za svobodou. Nelegálně přejít chtěli i mnozí zločinci, kteří unikali trestu, vysvětlil Polák. Jeho klub nedávno oslovil české pohraniční obce. Se stavbou pomníku předběžně souhlasí Horní Stropnice na Novohradsku.

Julie Rákosová, Marián Vojtek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme