‚Skvrna na spolupráci.‘ Zeman zkritizoval nízké čínské investice v Česku

Prezident Miloš Zeman zkritizoval míru čínských investic v České republice. „Zůstávají stále velmi, velmi nízké. A to mne pochopitelně mrzí,“ uvedl prezident v rozhovoru z minulého týdne, který poskytl čínské státní televizi CCTV. Zeman, který ve středu odlétá do Číny na pracovní cestu, také několikrát podpořil čínský projekt Nové hedvábné stezky nebo technologickou firmu Huawei.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Miloš Zeman. Velitelské shromáždění náčelníka generálního štábu Aleše Opaty k objasnění úkolů české armády v roce 2019.

Prezident republiky Miloš Zeman. | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Absenci velkých čínských investorů zkrátka považuji za skvrnu na česko-čínské spolupráci,“ uvedl prezident v rozhovoru pro CCTV, jehož přepis zveřejnil na webu Pražský hrad.

Babiš: Čínské investice v Česku zatím nejsou uspokojivé, bezpočetné návštěvy se nepromítly do byznysu

Číst článek

Zemanovi, který ve středu letí do Číny už popáté, prý nejsou známy konkrétní důvody nízkých čínských investic.

„Vím, že CEFC měla v Číně problémy, za které však rozhodně nejsem zodpovědný. Setkám se s generálním ředitelem (čínského konglomerátu) CITIC Group a opravdu velmi doufám, že investice skupiny CITIC v Česku budou úspěšnější. S úrovní investic ale spokojen nejsem a očekávám jejich zvyšování,“ řekl prezident. 

Míru čínských investicí kritizoval letos v dubnu také premiér Andrej Babiš z hnutí ANO:nejsou podle něj na zcela uspokojivé úrovni. Babiš řekl, že je potřeba, aby se „bezpočetné návštěvy a kontakty promítly i do byznysu.“

Poletí i Jágr

Spokojený je prezident naopak s leteckými spojeními Česka s Čínou. „Mezi ČR a ČLR fungují čtyři letecká spojení a páté bude brzy zahájeno. To je historicky nejvyšší intenzita leteckého spojení, a já to považuji za vynikající. ČR se může stát něčím jako leteckým hubem pro Čínu v Evropě,“ řekl Zeman.

Prezidenta do Číny doprovodí delegace 60 podnikatelů. Kromě Pekingu navštíví některé provincie, setkají se s čínskými podnikateli a zúčastní se slavnostního otevření české expozice na Beijing Expo.

Náklady prezidenta Zemana na cesty do Číny rostou. Vládě si letos řekl o 8,8 milionu korun

Číst článek

Prezident také potvrdil informace Lidových novin o tom, že ho na jeho páté cestě do Číny doprovodí hokejista Jaromír Jágr. Ten se má podle Zemana stát i tváří hokejového turnaje Zimních olympijských her v Pekingu v roce 2022.

Cesta za téměř 9 milionů

Jedním z témat mise bude projekt nové Hedvábné stezky. Zabývat se jím bude summit, který plánuje Zeman navštívit. Český prezident projekt opakovaně podpořil, přál by si, aby do něj byla zapojena Česká republika. Další politici před ním naopak varují, obávají se rostoucího vlivu Číny.

Letošní cesta prezidenta Miloše Zemana do Číny by měla vyjít na 8,8 milionu korun. O tuto částku požádal podle serveru Seznam Zprávy Babišův kabinet. Když byl Zeman v Číně naposledy, tedy loni v listopadu, utratil celkem 5,5 milionu. Náklady na jeho cestu tak oproti poslední návštěvě stouply o více než 3 miliony korun. Jeho první cesta pak vyšla na 2,5 až 2,7 milionu korun.

Pro CCTV Zeman v minulosti řekl, že nepřijel do Číny, aby poučoval o lidských právech, ale aby se naopak poučil o tom, jak stabilizovat společnost. Později ke svému výroku dodal: „Upřesnil bych ten výrok tak, že se máme snažit porozumět, jak Čína stabilizovala svoji společnost.“

haf Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme