„Bude dobrým ministrem,“ napsal Jan Hamáček k jeho nominaci. Odezva české diplomacie i dalších expertů tomu ale moc nenasvědčuje. Označují ho za nouzové řešení, iROZHLAS.cz nabízí Kulhánkův profil.
Prezidentův kancléř Vratislav Mynář zprostředkovával setkání podnikatele Masného se zástupci CEFC a později CITIC hned dvakrát – poprvé v letech 2016-2017 a podruhé v roce 2019.
Čínský konglomerát CITIC Group dokončil ke konci března akvizici 100 procent ve společnosti CEFC Europe, která je největším čínským investorem v Česku.
Až do letoška CEFC obývala komplex vil v Šanghaji. Teď je její sídlo zavřené a logo CEFC je pryč. Na bráně visí oznámení o odpojení objektů od proudu kvůli neplacení účtů, píše CNN.
Praha||Pavel Vondra, Lenka Kabrhelová|Zprávy ze světa|podcast
Ve vedení české části čínské skupiny CEFC skončila po 2,5 roku manažerka Marcela Hrdá. Vyplývá to z informací v obchodním rejstříku. Upozornil na to server E15.
„Celá transakce se finalizuje. Uvedená cena však nezahrnuje všechna česká aktiva CEFC, ale pouze aktiva přímo ve vlastnictví CEFC Europe,“ řekl zdroj z CEFC Group (Europe) Company.
V pětičlenném orgánu je vedle Tvrdíka a Hrdé ještě Štefan Füle a Čchan Čchao-tuo. Z dozorčí rady byli odvoláni Füle a Wang Ming-tchaj, členkou se naopak stala Ming Li.
Co bude mít z těchto aktivit česká veřejnost? Vyplatí se Česku a jeho obyvatelům způsob, jakým prezident Miloš Zeman podporuje česko-čínské aktivity a formy spolupráce?
Skupina J&T dostala od čínské CITIC Group 11,5 miliardy korun, které jí dlužila čínská CEFC. ČTK to řekl zdroj z J&T. Skupina podle něj postupně začne uvolňovat zastavený majetek CEFC.
Válka končí, finančníci z J&T se dohodli s čínskými investory. Co všechno se stalo za poslední týden v kauze čínských investorů CEFC a finanční skupiny J&T?
Dokumenty nejsou zveřejněné, a tak je velice obtížné soudit, kdo je vlastně v právu. Právě tak charakterizuje Tomáš Hülle spor mezi slovensko-českou skupinou J&T a CEFC Europe.
Skupina J&T převzala vedení také v některých dceřiných firmách CEFC Europe. Jde například o hotel Mandarin Oriental, budovu bývalé Živnobanky v ulici Na Příkopě nebo fond Tradiční čínské medicíny.
UVNITŘ DOKUMENT. Čínská společnost CEFC Europe, která má vlastnický podíl v budovách pražského Florentina nebo stadionu fotbalové Slavie v Edenu, je v problémech.
Fotbalová Slavie Praha podle svého mluvčího funguje normálně a připravuje se na sobotní domácí ligový zápas s Jabloncem. Pro Ligovou fotbalovou asociaci snaha o převzetí aktiv CEFC zatím není tématem.
Čínská společnost CEFC Group (Europe) Company působí v oblastech financí, letectví a cestovního ruchu, průmyslu a výrobě, nemovitostí či sportu. Je sedmou největší privátní firmou v Číně.
UVNITŘ DOKUMENT. Jádrem sporu je to, že čínská CEFC China Energy v dohodnutém termínu neuhradila miliardové pohledávky vůči J&T Private Investments (JTPI).
Čínská CEFC v dohodnutém termínu neuhradila pohledávky vůči J&T. Česká společnost proto přebrala výkon akcionářských práv evropské pobočky, odvolala její představenstvo a dosadila krizový management.
Čínská státní firma CITIC Group zaplatí J&T Bank 450 milionů eur, které jí dluží CEFC China Energy. Ve středu to řekl místopředseda představenstva evropské CEFC Group Company Jaroslav Tvrdík.
O problémech CEFC se začalo psát poté, co vyšlo najevo, že jejího šéfa Jie Ťien-minga, který je poradcem prezidenta Miloše Zemana, vyšetřují čínské úřady pro podezření z ekonomické kriminality.