Vyznamenává prezident hlavně své příznivce? Spočítali jsme, že medaili udělil 80 podporovatelům a blízkým
Prezident Miloš Zeman každým rokem na státní svátek 28. října oceňuje víc a víc osobností veřejného života. Přibývá i vyznamenání, která putují do rukou jeho sympatizantů či přímých podporovatelů. Podobně jako Václav Havel a Václav Klaus za to sklízí kritiku. Server iROZHLAS.cz prošel všechny vyznamenané od Zemanova nástupu do funkce v roce 2013. Z celkem 221 oceněných tvoří jemu blízcí lidé více než třetinu. Přinášíme jejich přehled.
Když Miloš Zeman pronášel po historicky první přímé volbě prezidenta svůj vítězný projev, stála po jeho boku. O půl roku později herečka Jiřina Bohdalová z jeho rukou během slavnostního ceremoniálu převzala medaili Za zásluhy.
Během prezidentské kampaně Zemanovi pomáhala s propagací, byla rovněž mezi prvními, kteří mu blahopřáli k vítězství. „Dala jsme mu svůj hlas a po volbách jsem mu přišla pogratulovat. To přeci v demokracii snad ještě není zakázaný,“ komentovala to po letech v Lidových novinách.
Není jedinou celebritou. Miloš Zeman během svého působení na Hradě vyznamenal například zpěváky Michala Davida a Daniela Hůlku, zpěvačku Lucii Bílou či herce Luďka Sobotu.
80 blízkých
Server iROZHLAS.cz spočítal, že Miloš Zeman od roku 2013, kdy se ujal úřadu, při příležitosti státního svátku 28. října vyznamenal celkem 221 českých i zahraničních osobností. Hned v 80 případech, tedy ve 36 procentech, šlo o jeho příznivce.
Redakce je v celkovém přehledu dělí do dvou kategorií: na sympatizanty (označeni oranžovou) a přímé podporovatele (označeni zeleně). Mezi sympatizanty zařadila osobnosti, které Zemana podpořily například během prezidentské kampaně, více se ale kolem něj neangažovaly. To je třeba případ filozofa Erazima Koháka nebo houslisty Pavla Šporcla. Ten nakonec v roce 2017 řekl, že se v Zemanovi spletl. „Zasloužíme si lepšího prezidenta,“ citoval ho server Seznam Zprávy.
(Text pokračuje pod anketou.)
Do kategorie sympatizantů spadají rovněž lidé, kteří se dají označit za „ideové souputníky“. To znamená, že se se Zemanem shodují v názoru na určitou problematiku. Tam se řadí například americký novinář Erik Best či slovenský finančník Pavol Krúpa, kteří shodně dostali medaili především za kritiku podnikatele Zdeňka Bakaly. Krúpu dokonce v rozhovoru pro Radiožurnál označil za „bojovníka proti ekonomickému zm*dovi“.
Mezi přímé podporovatele server iROZHLAS.cz zařadil osobnosti, jež nynějšího prezidenta v uplynulých letech veřejně propagovaly či na jeho aktivity přispěly finančně. Jeden příklad za všechny: zbrojař Jaroslav Strnad poslal na sklonku roku 2017 na Zemanův transparentní účet 2,5 milionu korun, o rok později přišla medaile Za zásluhy.
Jde ale také o prezidentovy někdejší spolupracovníky či politiky, kteří vystupují mimo jiné i v barvách Strany práv občanů Zemanovci (SPOZ). Tu Miloš Zeman v roce 2009 spoluzakládal a dodnes je jejím čestným předsedou. Výběrem: bývalý ministři v Zemanově vládě Miroslav Grégr a Jan Fencl nebo exsenátor a někdejší šéf JZD Slušovice František Čuba.
Prezident Miloš Zeman během slavnostního ceremoniálu na Pražském hradě v roce 2019, foto: Michaela Danelová
Ze 42 letos oceněných osobností lze v přehledu příznivců najít třeba motokrosaře Libora Podmola, jenž prezidenta dlouhodobě podporuje, nebo publicistu Petra Martana, který s hlavou státu sdílí stejný názor na řešení kůrovcové kalamity. Ale také fotografa Jana Saudka a hokejistu Jaromíra Jágra.
Kritika oslav
Prezident Miloš Zeman je v souvislosti se slavnostním připomenutím vzniku Československa, na němž každoročně uděluje státní vyznamenání, dlouhodobě terčem kritiky. Pozvánku na Pražský hrad totiž už tradičně prezidentská kancelář neposílá některým ústavním činitelům i dalším významným osobnostem, kteří hlavu státu kritizují. Letos mezi nimi byli třeba šéf TOP 09 Jiří Pospíšil či poslankyně Miroslava Němcová z ODS.
Na Hrad v den státního svátku nechodí ani rektoři. Od té doby, co prezident nepozval tehdejšího rektora Masarykovy univerzity v Brně Mikuláše Beka, nejsou zváni, nebo pozvání odmítají. Podobně na tom jsou i někteří hejtmani – pozvánku opět nedostali šéfové Královéhradeckého, respektive Plzeňského kraje Jiří Štěpán a Josef Bernard (oba ČSSD).
Nejen Zeman
Kontroverzní jména, své podporovatele či přátele, vyznamenávali i Zemanovi předchůdci ve funkci – Václav Havel a Václav Klaus. Havel za svého prezidentování udělil celkem 540 vyznamenání – nejvíce v roce 1998, a to téměř 90. Největší kritice čelil v posledním roce svého působení na Hradě, kdy bylo mezi vyznamenanými 16 signatářů Charty 77. Mezi jinými Pavel Landovský, Jiří Dienstbier starší, Václav Malý nebo Jaroslav Mezník.
Klaus rozdal 229 medailí a řádů, tedy v průměru kolem dvacítky ročně. Kritika na jeho adresu se vznesla, když například ocenil malíře Adolfa Borna či zpěvačku Vlastu Průchovou, tedy umělce, kteří podporovali jeho ODS. Do stejné kategorie patřil například i umělec Milan Knížák, jemuž dal Klaus v roce 2010 medaili Za zásluhy. Knížák přitom za ODS neúspěšně kandidoval do Senátu a netajil se tím, že je fanouškem bývalého prezidenta.
Související témata: Miloš Zeman, státní vyznamenání, prezident, Pražský hrad, 28. říjen, Medaile Za zásluhy