Má doma dvě zlaté olympijské medaile a už roky je šéfem českých výprav na letní i zimní hry. Teď za svojí celoživotní práci kolem sportu získal Martin Doktor státní vyznamenání.
Mark Rieder vystudoval Přírodovědeckou fakultu Univerzity Karlovy. V čele Českého hydrometeorologického ústavu stojí od roku 2017. Předtím deset let vedl Výzkumný ústav vodohospodářský T. G. Masaryka.
Mezi oceněnými Čechy jsou bývalý velvyslanec na Ukrajině Radek Matula. Medaili in memoriam udělil Lipavský bývalému velvyslanci v Polsku Jakubovi Dürrovi.
„Komentátor musí stát nad věcí. Přijde na tribunu, zhlédne, co se děje na hřišti, a až zápas skončí, tak o něm podá nějaký soud,“ říká Petr Nováček, který dostal medaili 1. stupně Za zásluhy o stát.
Pozvánky pro hosty je potřeba rozeslat asi týden před slavnostním večerem kvůli doručení. Loňský ceremoniál se neuskutečnil kvůli pandemii koronaviru, letošní ohrožuje zdravotní stav prezidenta.
Dvanáct osobností dostalo medaile Za zásluhy o diplomacii. Petříček uvedl, že zásluhou porevoluční diplomacie je Česko nyní suverénní, prosperující zemí obklopenou přátelskými státy.
Prezident Miloš Zeman každým rokem na státní svátek 28. října oceňuje víc a víc osobností veřejného života. Spolu s tím přibývá i vyznamenání, která putují do rukou jeho blízkých.
„Symbol lidí, kteří studovali v Praze, nyní působí v Srbsku a mohou dále působit jako pojítko,“ řekl český prezident k vyznamenání světoznámého režiséra Emira Kusturici.
Medaili Za hrdinství dostal v pátek od prezidenta Miloše Zemana i Jiří Nesázal, který se loni v únoru postavil na odpor střelci v Uherském Brodě. Celkem tehdy zahynulo devět lidí včetně útočníka. Jiří Nesázal třiašedesátiletého muže v restauraci Družba uhodil židlí a zachránil tak život svůj i dalších dvou lidí, kterým se podařilo utéct.
Třicet vybraných významných osobností ocenil prezident Miloš Zeman v pátek večer při příležitosti oslav 98. výročí vzniku samostatného Československa. Medaili za zásluhy o stát v oblasti umění obdržel zpěvák Daniel Hůlka. Nejvyšší ocenění Řád bílého lva propůjčil prezident mimo jiné pražskému arcibiskupovi Dominikovi Dukovi. Řád Tomáše Garrigua Masaryka získal in memoriam ekonom a politik Valtr Komárek.
Německý historik Werner Imhof, který organizoval a pedagogicky doprovázel několik stovek debat s českými pamětníky holokaustu, vrací zpět medaili za zásluhy Českému svazu bojovníků za svobodu (ČSBS). Vadí mu, že ji od nového vedení svazu dostal i prezident Miloš Zeman. Imhof to v sobotu sdělil ČTK. Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček vrácení medaile považuje za čistě politické gesto.
Mezi vyznamenanými by 28. října mohl být i bývalý prezident Václav Klaus. Jednotlivé návrhy lidí dnes projednal sněmovní podvýbor pro státní vyznamenání. Podle navrhovatele z řad veřejnosti by měl Klaus získat medaili Za zásluhy za "bezproblémové stabilizování poměrů nově vzniklé České republiky".
Také letošní 28. říjen vyvrcholil slavnostním večerem na Pražském hradě, kde prezident předal vybraným osobnostem společenského života státní vyznamenání. Mezi 35 oceněnými byla také lékařka a propagátorka kvalitní hospicové péče Marie Svatošová, která obdržela medaili Za zásluhy.
Není až tak těžké odhadnout, kdo z oceněných státním vyznamenáním při oslavě vzniku Československa je nejznámější ve světě. Fotbal je společnou řečí lidí od Fidži až po Island, a tak to je jednoznačně Pavel Nedvěd. Muž, který během večera na Pražském hradě zažil radost i zklamání.
Prezident Miloš Zeman u příležitosti oslav založení samostatného Československa ocenil významného novináře a dlouholetého rozhlasového redaktora Jana Petránka. Dnes 84letý Petránek patří mimo jiné ke generaci novinářů, kteří změnili tvář Československého rozhlasu v 60. letech.
Plastický chirurg Bohdan Pomahač patří mezi světovou špičku. Jeho tým provedl první úplnou transplantaci obličeje ve Spojených státech amerických, která byla zároveň teprve třetí na světě. Jeho úspěchy ocenil prezident Miloš Zeman a udělil mu státní vyznamenání Za zásluhy.
Legendární televizní moderátorka Kamila Moučková, která v roce 1968 ohlásila počátek okupace a podílela se na ilegálním vysílání televize i rozhlasu, obdržela včera večer od prezidenta Miloše Zemana medaili Za zásluhy o stát v oblasti kultury. Dlouho ale váhala, jestli ji má přijmout.
Podobně jako v posledních letech i letos udělil prezident Václav Klaus medaili Za zásluhy některému ze sportovců. Zatímco loni vyznamenal Jaromíra Jágra, tedy sportovce stále aktivního, tentokrát ocenil legendu českého olympismu, skokana na lyžích Jiřího Rašku.