Ministerstvo práce oznámí, jak vyřeší problém s pojistným

Minister práce a sociálních věcí Petr Šimerka odpoledne oznámí, jak se resort postaví k nebezpečí vracení plateb sociálního pojištění. Státu hrozí, že bude muset vracet 100 až 150 miliard korun na platbách sociálního pojištění.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministerstvo práce a sociálních věcí

Ministerstvo práce a sociálních věcí | Foto: Jan Rosenauer

Problém spočívá v tom, že poslanci v květnu 2006 při schvalování zákoníku práce omylem vypustili paragraf, který určoval základ pro výpočet sociálního pojištění za zaměstnance. Stát tak neměl půl roku zákonný podklad pro jeho vybírání.

Zaměstnavatelé by tedy nemuseli pojištění platit za první pololetí roku 2007. V tomto smyslu už rozhodl Ústecký soud. Jako vyšší instance teď o celé věci rozhoduje Nejvyšší správní soud.

Peníze chtějí zpět firmy i města

Na správy sociálního pojištění už však chodí nejen od podniků, ale i některých měst řada žádostí o vrácení pojistného za období, kdy nebyl zákonný podklad pro jeho vybírání.

Odpovědní lidé ve vedení se nechtějí vystavit možnosti obvinění ze špatného hospodaření se svěřeným majetkem. Při platbě sociálního pojištění se totiž musí řídit ne svým úsudkem nebo morálkou, ale platným zákonem.

Podstatná část plátců čeká na rozhodnutí Nejvyššího správního soudu. Až do chvíle, kdy verdikt padne, pozastavily správy sociálního zabezpečení, kam si organizace podávají své žádosti, jejich vyřizování. Rozsudek se očekává do konce února.

Stát na to nemá

Stát miliardy na vracení pojistného nemá. Už se proto objevují spekulace, že úbytek peněz by si státní pokladna kompenzovala zvýšením daní a snížením peněz pro města z rozpočtového určení daní.

Ze zavinění chyby se navzájem obviňují ODS a ČSSD. Předseda sociální demokracie Jiří Paroubek vyzval starosty a hejtmany zvolené za jeho stranu, aby o vrácení odvedeného sociálního pojištění nežádali. Totéž by podle něj měli udělat i předsedové ostatních stran.

Igor Maňour, Jitka Hanžlová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme