Ministři projednávají pravidla pro přímou volbu prezidenta

Pravidla pro přímou volbu prezidenta dnes projednává vláda. Zákon, kterým se bude výběr nástupce Václava Klause příští rok řídit, vypracovalo ministerstvo vnitra. V předloze zatím chybí opatření, které by limitovalo náklady na předvolební kampaň, ale všechny parlamentní strany se na finančním stropu chtějí dohodnout.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vláda 31.08.2011

Vláda 31.08.2011 | Foto: Filip Jandourek

Podle premiéra a předsedy ODS Petra Nečase je nutné zajistit, aby se limit nedal obcházet.

„Mají-li být zavedeny stropy, a my jsme na tu diskusi připraveni, tak to skutečně musí být účinné opatření. Já se k němu kloním, ale musíme skutečně vychytat i mnoho chyb, kde je to možné různými fintami a podvůdky obcházet. Protože pak je strop opravdu na nic,“ uvedl už dříve premiér.

Přehrát

00:00 / 00:00

Pravidla přímé volby prezidenta byla tématem Ranního interview Radiožurnálu s ministrem spravedlnosti Jiřím Pospíšilem

Debata o zastropování kampaně by mohla včasné přijetí prováděcího zákona o přímé volbě prezidenta zpozdit, myslí si vicepremiérka Karolína Peake z Věcí veřejných.

„Ono totiž nestačí pouze uvést to, že se zastropují, ale musí spolu s tím být zavedeny třeba transparentní účty, aby bylo vidět, kdo na kampaň přispěl, za jakým účelem byly z toho účtu vydávány peníze a celá řada dalších účetních operací,“ vysvětlila.

„Jsem trochu skeptická k tomu, že se to do zákona podaří nyní dát. A bojím se, aby se diskuse nad zastropováním nestala způsobem, jak zablokovat přijetí tohoto zákona. Protože pak by mohlo dojít k prezidentskému vakuu,“ dodala Peake.

Česko má přímou volbu prezidenta, pravidla pro ní zatím chybí

Číst článek

Po větší transparentnosti volá také ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS). „Zastropování kampaní problém neřeší. Vede to často naopak k tomu, že pak se kampaně financují přes různá občanská sdružení, obchodní společnosti a tak dále. Zahraniční zkušenosti ukazují, že mnohem důležitější je všechno zveřejnit než dát nějaké administrativní omezení,“ míní Pospíšil.

Prezidentovi Václavu Klausovi skončí funkční období 7. března 2013. Jeho nástupce si lidé budou vybírat v podstatě stejným způsobem, jakým nyní volí senátory, tedy ve dvou kolech.

Jména kandidátů budou moci navrhovat buď 20 poslanců, 10 senátorů nebo sami občané, pokud by se jich pod petici podepsalo alespoň 50 tisíc.

Lucie Husárová 1, Martin Hromádka, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme