MMR představilo cenovou mapu nájemného, zatím není úplná
Ministerstvo pro místní rozvoj představilo cenovou mapu, která má pomoci určit výši takzvaného místně obvyklého nájemného. Databáze zatím obsahuje desetinu údajů. Mapa má být vodítkem pro majitele bytů a nájemníky, kteří z regulovaného nájmu přešli na standardní smluvní vztah.
Ve výsledku bude databáze obsahovat data ze 639 obcí a měst nad dva tisíce obyvatel. U měst nad deset tisíc obyvatel mapa zohledňuje další parametry – stáří domu nebo technický stav bytu.
„Je to číslo, které jsme slíbili a které jsme splnili. Předpokládám, že do konce roku bude pokrytí stoprocentní. Nicméně tak, jak se bude nájemné v České republice vyvíjet, tak se budeme k hodnotám, které jsme do systému jednou vložili vracet, abychom je porovnali a posoudili, jestli se nezměnily směrem nahoru nebo dolů,“ říká náměstek ministra pro místní rozvoj Miroslav Kalous.
Proto, aby byl údaj relevantní, je každý z nich v mapě doložený alespoň patnácti uzavřenými smlouvami. Zatím vychází mapa hlavně ze znaleckých posudků.
Data jsou orientační, vždy záleží na dohodě nájemníka s majitelem a na okolnostech, které mohou mít vliv na výši nájmu - například vybavení bytu, jeho poloha, nebo že je například atypický.
Podle předsedy Sdružení majitelů domů, bytů a dalších nemovitostí Tomislava Šimečka ale zveřejnění map může zrychlit uzavírání nájemních smluv tam, kde regulovaný nájem už skončil:
„Určitě to bude jistý impuls zejména pro nájemníky, ale pronajímatelé vědí, jaké nájemné je místně obvyklé a pokud už nezačali s nájemníky jednat, tak zřejmě co nevidět začnou a tato mapa jim může jedině pomoci při jednání s nájemníky.
Lidé si mohou mapu prohlédnout na internetových stránkách ministerstva pro místní rozvoj, pomoc najdou i v poradnách sdružení nájemníků, kterých je v každém kraji několik a ministerstvo na ně přispívá.