„Stěžejní ale je, aby v co nejkratším čase do konce letošního roku mohly úřady už rozhodovat snáz i na základě legislativní úpravy a propojení se starými systémy,“ říká Martin Kupka pro Radiožurnál.
Premiér Petr Fiala z ODS po schůzce s kandidátem hnutí STAN na ministra pro místní rozvoj Petrem Kulhánkem potvrdil, že ho navrhne prezidentu Petru Pavlovi ke jmenování.
Vedení STAN navrhlo do čela ministerstva pro místní rozvoj dosavadního karlovarského hejtmana Petra Kulhánka. Měl by se stát nástupcem odvolaného Bartoše.
Systém kvůli normám nového stavebního zákona a podmínkám antimonopolního úřadu zůstane v současné podobě, potvrdil ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti) na schůzi Poslanecké sněmovny.
Na další vývoj a provoz informačního systému je podle ministerstva možné plynule navázat. Cílem dodavatele bude další rozvoj a rozšíření systému podle požadavků uživatelů.
„Peníze na podporu stavění jsme už měli vyjednané s Evropskou unií,“ říká Jakub Michálek (Piráti) v rozhovoru pro Radiožurnál o finančních škrtech pro ministerstvo pro místní rozvoj.
„Máme jasný plán a harmonogram nasazování jednotlivých funkcí, které zákon ve své podstatě nevyžadoval. Ale je to o efektivitě fungování systému,“ vzkázal senátorům Bartoš.
Vláda by měla během září projednat návrh reformy přezkumu veřejných zakázek. Změnit by se tak mělo fungování Úřadu na ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), kam dohled nad veřejnými zakázkami spadá.
Bartošova cesta trnitým údolím. Odvážně se rozhodl digitalizovat stavební řízení, ale zatím s tím má jen fůru problémů. Co když je do konce srpna nevyřeší?
V první polovině srpna by mělo podle předsedy svazu měst a obcí Františka Lukla dojít k hromadnému vkládání údajů o osobách a parcelách nebo také zlepšení zobrazování dokumentů.
Svaz měst a obcí varuje před kolapsem stavebních úřadů a jeho předseda označil přípravu digitálního stavebního řízení za humpoláckou. „Představen byl jen systém, jeho komponenty,“ říká Lukl.
Systém začal fungovat na začátku července, po měsíci ho ale provázejí problémy, které kritizují úřady, odborná sdružení či stavební firmy. Ivan Bartoš (Piráti) v posledních dnech systém hájil.
Organizace sdružené v Platformě pro zdravý stavební zákon žádají prezidenta, premiéra a ministry o schůzku k řešení problémů Portálu stavebníka. Svoje návrhy změn zveřejnily v otevřeném dopise.
Portál stavebníka má za sebou první měsíc fungování. I po aktualizacích ho ale trápí řada nedostatků, na jejichž nápravě se podle Lenky Goergesové Šlégrové z ministerstva pro místní rozvoj pracuje.
Informační systém, ve kterém pracují stavební úřady, se dočkal aktualizace. Změny prosazené vicepremiérem Ivanem Bartošem jsou sice pozitivní, ale rozhodně neřeší všechny problémy.
Podle Bartoše by příští změna informačního systému měla umožnit načítání seznamu parcel a účastníků řízení do šablon nebo hromadně ztotožnit účastníky řízení.
„Musím bohužel říct, že ten systém je ještě nedokonalejší, než jsem se obával,“ říká o novém online systému stavebních řízení předseda Sdružení tajemníků městských a obecních úřadů Jan Holický.
Antimonopolní úřad požaduje posílení kompetencí, aby mohl efektivně bojovat proti kartelovým dohodám, a tedy vysokým cenám. Jeho návrhy obsahuje aktuální novela Úřadu vlády.
„V Česku zatím podobné programy, které by byly založené na propojení developerů a obcí, nebyly. Je to určitě novátorské,“ vysvětluje Jan Klusáček z z Platformy pro sociální bydlení.
„Já si myslím, že systém je z pohledu úřadu intuitivní. Jestli lidé ovládají spisovou službu nebo si umí nakoupit v e-shopu, tak ovládání toho systému je velmi podobné,“ řekl ministr.
„Pokud nejsou v krajích kompetence, tak nehledě na to, kolik peněz tam pošlete, faktickou změnu to v regionu neudělá,“ podotýká Ivan Bartoš (Piráti) v rozhovoru pro iROZHLAS.cz a Radiožurnál.
Podle Úřadu pro ochranu osobních údajů je nevhodné, aby se informace o lidech ubytovaných v hotelích a penzionech shromažďovaly v jedné státní databázi.