‚Může to být problém pro rozléčené pacienty.‘ Nová opatření by měla zlepšit dostupnost léků

Pokuty za pozdní hlášení výpadků léků zatím padat nebudou. Od června za to přitom výrobcům, distributorům a lékárnám hrozí až dvacetimilionová sankce. Opatření mělo pomoct zlepšit dostupnost léků. Státní ústav pro kontrolu léčiv teď ale informace o pozdním hlášení prošetřuje a první pokuty by mohl uložit za několik měsíců. Přerušení nebo ukončení dodávek se od začátku roku dotklo 3000 léků.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Léky. Ilustrační foto.

Dvacet dlouhodobě nedostatkových léků se dá nahradit jen velmi těžko (ilustrační foto) | Foto: Andres de Armas | Zdroj: Fotobanka Unsplash

Antibiotické oční kapky, léky na bolest a křeče, Algifen kapky, léky na ADHD nebo Neurol. To vše je podle lékárníka Matěje Haláse nedostatkové zboží. 

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si reportáž o nedostatkových lécích

Podle registru Státního ústavu pro kontrolu léčiv může v některých lékárnách už delší dobu chybět také třeba kyselina listová nebo vybrané léky na schizofrenii. Podle ředitele ústavu Tomáše Boráně se dvacet dlouhodobě nedostatkových léků dá nahradit jen velmi těžko.

„Může to být problém pro rozléčené pacienty. Tam jsme vstoupili do komunikace s odbornou společností, aby právě nové pacienty nezařazovali, aby zůstala déle zásoba pro ty rozléčené,“ sděluje Boráň.

Výrobci musí na případné přerušení dodávek upozornit s dostatečným předstihem. Podle prezidenta lékárnické komory Aleše Krebse ale lékárny evidují desítky případů, kdy výrobce mohl výpadek nahlásit později, než bylo třeba.

„Když se s tím setkáváme, tak to předáváme jako podněty Státnímu ústavu pro kontrolu léčiv, aby posoudil, jestli se ten výrobce zachoval v souladu se zákonem, nebo ne. Protože jsou určité okamžiky, mimořádné události a podobně, kdy to ten výrobce skutečně nemůže nahlásit jinak,“ vysvětluje Krebs.

Lékový ústav řeší asi 130 případů, kdy výrobce podle nových pravidel nehlásí dodávky léků

Číst článek

A varuje, že pozdní hlášení přitom nemusí znamenat problémy jen pro jednotlivé lékárny. „Pokud je to nahlášeno pozdě a ta zásoba už tady třeba není anebo je velmi malá, tak i pro stát je potom velmi složité, aby přípravky získal nějakým způsobem ze zahraničí,“ doplňuje.

Pokuty za několik měsíců

Lékový ústav vše prověřuje pomocí dat o dodávkách a hlášených výpadcích. Posílá také inspektory na šetření v terénu. První pokuty ale udělí možná až za několik měsíců.

„Máme tady zákon od června a první pokuty máme v září, tak to určitě takhle nebude. Pro nás je zásadní, že skutečně ty podněty řešíme a aktuálně jsme posílili i náš tým právníků na přestupkovém oddělení, aby měli kapacity se těmto přestupkům věnovat,“ míní Boráň.

Státní ústav také může od června některé léky zařadit mezi omezeně dostupné. Lékárny pak u nich můžou mít jen omezenou zásobu a musí každý den hlásit, kolik jich zbývá.

Léky na srdce či schizofrenii mívají masivní výpadky, náhrada za ně není. Někde chybí celý rok

Číst článek

„V podstatě mluvíme o stovce vydaných opatření, kolem padesáti bylo v červnu, padesát v červenci a ukončených osm,“ vypočítává Boráň.

Lékárnická komora podle jejího prezidenta Krebse opatření chválí, protože zamezuje skupování léků například řetězcovými lékárnami.

„Velké řady z těch přípravků, které mají označení s omezenou dostupností, skutečně nejsou skoupené a v distribuci k dispozici lékárnám jsou. Dají se objednat. Je to jedno, jestli je to lékárna ve velkém městě nebo na venkově,“ říká Krebs.

Lékárníci ale zároveň upozorňují na to, že když bude přísně sledovaných léků přibývat, zaměstnanci nebudou mít kapacitu na hlášení zásob u všech individuálních léků. 

Lucie Pávová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme