Nadace pro talentované děti v Chebu přišla o peníze. Radní z ANO je poslal na zhodnocení podvodníkovi

Nadace Schola Ludus, kterou město Cheb provozuje již více než 30 let, přišla o většinu svých peněz. Místo u nadaných dětí a jejich pedagogů totiž skončily u investiční skupiny Invest & Property Consulting (IPC), jejíž činnost loni ukončil zásah policie. Informoval o tom server Seznam Zprávy, který také zjistil, že skupinu ve skutečnosti ovládá odsouzený podvodník Ladislav Vaněček.

Cheb Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Státní tiskárna cenin

Schola Ludus se rozhodla vložené peníze z IPC stáhnout roku 2022, dodnes ale nemá zpátky celou částku.(ilustrační foto) | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Za rozhodnutím nadace investovat přes skupinu IPC stojí podle serveru Seznam Zprávy bývalý starosta města Cheb a nynější radní pro školství Zdeněk Hrkal (ANO). Ten je zároveň předsedou správní rady nadace Schola Ludus.

Právě správní rada rizikovou investici šesti hlasy schválila, proti byl jediný člen. IPC dostala přednost před Komerční bankou a Raiffeisen stavební spořitelnou.

Proč rada upřednostnila zrovna problematickou společnost, ale Hrkal Seznam Zprávám vysvětlit nedokázal. „Asi je to riziková investice, na to nejsem schopný odpovědět, prostě správní rada se takto usnesla, nechtěli jsme nechat peníze ležet ladem,“ vysvětloval.

Problematická investice

Už před policejním zásahem z loňského roku přitom společnost IPC čelila problémům. Například roku 2020 ji pokutovala Česká národní banka (ČNB) za neposkytnutí informací o svém fungování. ČNB navíc IPC podezírala z nelegálního provozování investičního byznysu.

Podvodníci se zaměřili na prodej hudebních nástrojů. E-shop Kytary.cz hlásí přes sto okradených

Číst článek

Zákony měla skupina obcházet tak, že nechala finanční poradce zakládat svěřenské fondy, ze kterých poté byly peníze převáděny na účty IPC. Stejně podle Hrkala investovala i Schola Ludus.

Lidé kolem Vaněčka následně měli peníze vybrat v hotovosti a utrácet za luxusní zboží či dotovat firmy někdejšího mluvčího prezidenta Klause Petra Hájka. Ten je dlouhodobým šiřitelem konspiračních teorií včetně ruské propagandy.

Pozdní změna plánu

Schola Ludus se rozhodla vložené peníze z IPC stáhnout roku 2022, dodnes ale nemá zpátky celou částku. A možná se už ani nedočká, investiční společnost totiž nedisponuje dostatečným majetkem na odškodnění všech investorů.

„Obvinění ponechali na účtech společnosti IPC jen minimální částky,“ uvedli kriminalisté v červnové tiskové zprávě. Policie měla zajistit zhruba 140 milionů korun, celou škodu ale znalec vyčíslil na 600 milionů. To, kolik z celkového počtu zhruba 2 000 věřitelů se dočká odškodného, je tak nejisté.

Kdo radí radě?

Schola Ludus měla peníze do IPC investovat na základě doporučení chebské poradenské firmy FAN Financ, kterou vlastní podnikatel Radek Kmoníček. Ten patří mezi desítky poradců, kteří své klienty přesvědčili o možnosti vysokého zhodnocení vložených peněz. Z obětí měli takto poradci vylákat až miliardu korun, odměnou jim byly vysoké provize.

Oběť podvodné internetové brigády: Na začátku vše fungovalo, něco jsem i vydělal. Pak ale peníze zmizely

Číst článek

Konkrétně Kmoníčkova firma si takto podle soudního znalce přišla na zhruba 6,2 milionu korun, kromě chebské nadace totiž zlákala i další investory. Kmoníček se pro Seznam Zprávy k situaci nevyjádřil.

Na důvěryhodnosti přidával Kmoníčkovi fakt, že spolupracuje se zastřešující finančně poradenskou společností Sab Servis, která má poradenské oprávnění ČNB. Kmoníček sám ale nemá oprávnění k investičnímu poradenství, radit může jen v oblastech pojištění a úvěrů.

Společnost Sab Servis v reakci na článek Seznam Zpráv zahájila s Kmoníčkem řízení kvůli porušení smlouvy. „V případě, že se zjištěné informace potvrdí, okamžitě s ním ukončíme spolupráci,“ uvedl pro Seznam zprávy PR ředitel Sab Servisu Jan Šimek.

Spolupráci ale s Kmoníčkem neukončila Schola Ludus. Naopak ho roku 2022 nechala radit při investici dalších peněz. Radní Hrkal je ale ohledně této investice optimistický. „To se daří, to by mělo končit na konci tohoto roku,“ uvedl k investici se slibovaným ročním výnosem čtrnáct procent.

Tomáš Kout Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme