Podvodníci se často snaží získat informace o platební kartě nebo přístup do internetového bankovnictví, říkají pro Radiožurnál redaktoři pořadu Antivirus Jana Magdoňová a Jan Cibulka.
Členové správní rady chebské nadace Schola Ludus, která podporuje talentované děti, chtěli zhodnotit část rozpočtu. Rozhodli se ale pro rizikovou investici, v důsledku které nejspíš přišli o miliony.
Internetoví podvodníci využívají kryptoměny, inzertní portály nebo se vydávají za bankéře, aby ze svých obětí vylákali peníze. Když se snaží své oběti podvést opakovaně, sází na jejich zoufalství.
Stačí, když každý den několikrát kliknete a „olajkujete“ produkt nebo video. Abyste ale začali vydělávat, je třeba i investovat. Škody u těchto podvodů jsou podle policie třeba i 70 tisíc korun.
Kyberzločinci je používají jako nástroj, kterým lákají oběti na nejrůznější podvody. Jak složité je takové podvodné video vyrobit a na co by si lidé měli dát pozor popisuje další díl pořadu Antivirus.
Všechny inzeráty na první pohled vypadají jako běžná nabídka brigády, navíc se snadným výdělkem. A ještě jedno mají společné. „Vše je zákonné!“ ujišťuje uživatel „Freedom“.
Místo vytištěných lístků dorazily vstupenky na mail. „Lístek vypadá úplně normálně, vytištěnej na první pohled úplně stejně jako všechny ostatní,“ komentuje Standa.
Přesně 20 723 klientů tuzemských bank se za první tři měsíce letošního roku pokusili okrást kybernetičtí podvodníci. To je o 21 procent víc než loni za stejné období.
Podvodníci se vydávají za představitele velkých francouzských firem. Jejich jménem si pak objednávají zboží, za které ale nezaplatí. Jedna z českých firem tímto způsobem přišla o miliony.
Vyzvou vás, abyste se přihlásili o vrácení údajného přeplatku na daních, třeba až 30 tisíc korun. Po kliknutí na aktivní odkaz vás nasměrují na podvržené stránky.
Z podvodu a porušení autorských práv policie vyšetřuje celkem čtyři osoby. Dva hlavní podezřelí mají podle policie hluboké znalosti o světu umění, jelikož se mu už několik let věnují.
Falešná facebooková stránka letiště tvrdí, že jsou všechny kufry „napěchované různými věcmi a elektronikou“, slibuje rozvoz po celé republice a upozorňuje, že nabídka platí jen do konce měsíce.
Pachatelé byli aktivní například také na inzertních webech, kde předstírali, že od lidí chtějí koupit určitý produkt. Pokud s tím prodávající souhlasili, okradli je.
Podvodníci telefonovali svým obětem o zamoření štěnicemi a následně předstírali, že parazity likvidují. Při odchodu nabízeli mast, která údajně brouky odradí, ve skutečnosti šlo ale o obyčejný krém.
Skupina deseti lidí z Česka, Ukrajiny a Běloruska podváděla od roku 2020. Policie objasnila 803 dílčích skutků. Všichni jsou ve vazbě a hrozí jim až 12 let vězení.
Policie se takovými případy zabývá opakovaně. Radí hlavně neinstalovat programy, které umožňují dálkový přístup, a nikomu nesdělovat informace týkající se internetového bankovnictví či platební karty.
Webová stránka tvrdí, že profesor Pirk poskytl rozhovor jejich reportérovi. V něm údajně vysvětluje, že proces čištění cév mu dříve trval měsíce, ale jeho kolegové teď vytvořili přípravek Tonerin.
Ceny pronájmů v červnu opět rostly, meziročně až o 11 procent. Vychází to z analýzy společnosti UlovDomov.cz. Jen ve dvou krajských městech šly ceny dolů.
„Když si zabouchnete dveře, zkuste zachovat chladnou hlavu, protože zámečník by vám měl tu cenu říci předem,“ říká Fröhlich. „Když řeknou, že neví cenu předem, tak je to varovný signál.“
„Je to strašidelné. Probudíte se, jste o tolik peněz chudší a ještě máte dluhy,“ říká Pavel, kterého vůbec nenapadlo, že komunikuje s podvodníky. I proto jim na žádost nadiktoval údaje z příchozí SMS.
„Tvrdila, že když se o půlnoci touto vodou za pomoci kapesníku omyje, její psychika se zlepší,“ uvedla mluvčí. Žena podle ní podvodnici zaplatila 100 000 korun a ještě jí dala zlatý prsten.
„Pokud začnete s tisíci eury, po třech dnech vyděláte 15 tisíc eur. Docela úžasné, že?“ Právě takové oslovování prostřednictvím sociálních sítí je v poslední době stále častější.
Útoky se navíc nezaměřují jen na lidi, kteří se ve financích moc neorientují. Mezi poškozenými se podle banky stále častěji objevují třeba i podnikatelé, neziskové organizace nebo města a obce.
Podvodníci zneužívají nárůstu zájmu o solární elektrárny. Nabízejí nereálnou návratnost nebo vyhrožují odpojením od odběru. Upozornila na to poradenská společnost EGÚ Brno.
„Zpravidla neušetříte,“ zdůrazňuje mluvčí České obchodní inspekce Jiří Fröhlich. Podle zkušeností inspekce se 9 z 10 zprostředkovatelů energií dopustí nějaké nekalé obchodní praktiky.