Podvodníci se zaměřili na prodej hudebních nástrojů. E-shop Kytary.cz hlásí přes sto okradených
Může to vypadat jako výhodná akce, možnost koupit si reproduktor za 250 korun, když normálně stojí šest tisíc. Jenže to akce není, naopak je to velký podvod, a sami zákazníci pak přijdou o peníze. Podvodníci cílí na lidi, kteří kupují hudební nástroje. Ukradli identitu třeba jednomu z nejznámějších českých hudebních e-shopů Kytary.cz.
Různé „velmi výhodné“ nabídky zveřejňují podvodníci na Facebooku. Stránka se tváří jako oficiální od internetového obchodu Kytary.cz, ale není. Je falešná, potvrzuje marketingový ředitel e-shopu Filip Černý.
Provozovatel pošt Partner zpronevěřil miliony korun. Byly určené na výplatu důchodů
Číst článek
„Podvodník profily s podobným obsahem vytváří znova a znova. Krade nám náš původní obsah ze sociálních sítí. Dělá to velmi chytře, takže na to i spousta vzdělaných lidí skočí. Bohužel,“ vysvětluje Černý.
Internetový obchod už ví nejméně o stovce podvedených lidí. Postupně se proklikají různými odkazy na platební bránu, kam zadají údaje ke své platební kartě, ze které jim pak zmizí peníze. Falešné stránky jsou velmi dobře propracované, říká Robert Šuman z bezpečnostní firmy ESET.
„Oni si naklikali i nějaké další uživatele, vytvořili si historii, připravili si obrázky a celý podvod poměrně pěkně. Takže je poměrně těžké opravdu odhalit, že jde o podvodnou stránku,“ popisuje Šuman.
Podvodníci lákají třeba na kytaru značky Fender. To je legendární výrobce kytar, na jejich hudební nástroje hrál třeba Kurt Cobain z kapely Nirvana nebo kytarista Jimi Hendrix. Některé eletrické kytary Fender se prodávají za stovky tisíc, akustické pořídíte za několik tisícovek. No a facebooková stránka podvodníků nabízí takovou kytaru za 253 korun.
Podvodníci už letos Čechy okradli o 700 milionů korun. Lákají je na výhodné investice do kryptoměn
Číst článek
Nejde však pouze o e-shop Kytary.cz. Zkušenosti s tím má podle odpovědí pro Český rozhlas i e-shop Muziker nebo prodejce Music City.
Častý typ podvodů
Podle mluvčího policejního prezidia Jakuba Vinčálka jsou takové podvody časté. „Vytváření podvodných stránek jakýchkoliv subjektů je běžná praxe. Většinou vás odkážou na nějakou platební bránu nebo na další podvodnou stránku, která má za úkol z potenciálních obětí vytáhnout přístupové informace do internetového bankovnictví.“
Podvodníci se podle Vinčálka můžou dopouštět hned několika trestných činů, a může jim hrozit až trest odnětí svobody.
Podle experta Šumana i policisty Vinčálka musíme být podezřívaví. Ideální je na facebookové stránky e-shopu chodit přímo z webu dané firmy, radí Robert Šuman. „Každá firma má odkaz na své legitimní facebookové stránky na své hlavní webové stránce.“
Ideální je taky všímat si všech domén. Pokud narazíme na velmi výhodnou, až podezřelou, akci, vyplatí se prý klidně do internetového obchodu napsat a zeptat se, jestli je to skutečně jejich nabídka.