Národní galerie uzavřela milionovou smlouvu se svým ředitelem. Problematické bylo i logo, píšou kontroloři

Nejvyšší kontrolní úřad odhalil řadu chyb v hospodaření Národní galerie v Praze. Zásadní problémy se podle něj týkaly veřejných zakázek. Galerie nezadávala výběrová řízení, obcházela zákon o registru smluv a postupovala netransparentně. Svému generálnímu řediteli dokonce napřímo přidělila zakázku za 1,1 milionu korun. A problematický byl i vznik nového loga. Podle mluvčí galerie Evy Sochorové jsou zjištěné problémy spojené s předchozím vedením.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 12:03 18. 7. 2022) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Národní Galerie ve Veletržním paláci (v Praze 7, Dukelských hrdinů 530/47)

Národní Galerie ve Veletržním paláci (v Praze 7, Dukelských hrdinů 530/47) | Foto: Khalil Baalbaki | Zdroj: Český rozhlas

Nejvyšší kontrolní úřad prověřoval hospodaření Národní galerie v letech 2018 až 2020. „Přestože měla Národní galerie vlastní právní oddělení, najala si tři externí společnosti, které za právní oddělení vykonávaly jeho agendu,“ popisuje Nejvyšší kontrolní úřad jedno z pochybení.

Školy, nemocnice či kulturní zařízení nejsou dobře chráněny před teroristickými útoky, zjistil NKÚ

Číst článek

Galerie uzavřela s externisty podle kontrolorů celkem sedm smluv, aniž by se předtím konalo výběrové řízení. Za zmíněné roky pak za služby zaplatila 6,7 milionu korun.

„Protože galerie porušila zákon o registru smluv, byly tři ze sedmi smluv navíc neplatné. Národní galerie přesto na jejich základě zaplatila 4,5 milionu korun. Jednomu z dodavatelů právních služeb galerie platila odměnu i v měsících, kdy neposkytoval žádné služby,“ upozorňují kontroloři.

Bez výběrového řízení také uzavřela galerie smlouvy za 2,4 milionu se třemi firmami, které jí poskytovaly realitní služby.

„V jeden den uzavřela tři smlouvy za celkem 145 tisíc korun, přičemž jednotlivé smlouvy nepřekročily hodnotu 50 tisíc korun. Tím se galerie vyhnula povinnosti zveřejnit smlouvy v registru smluv a obcházela tak zákon o registru smluv,“ zdůrazňuje Nejvyšší kontrolní úřad.

A nebylo to jediné takové pochybení. Postupovala tak i s jiným dodavatelem. „Během dvou dnů uzavřela pět smluv pod 50 tisíc korun. Výsledná částka přitom přesáhla 239 tisíc korun,“ dodali kontroloři.

Smlouva s ředitelem

Problematické bylo podle nich poskytování bezpečnostních služeb, kdy galerie nezveřejnila v registru smluv hodnotu zakázky, čímž byla smlouva zrušena. „Galerie i přesto zaplatila dodavateli na základě neplatné smlouvy 154 milionů korun,“ upřesnil úřad.

Ředitelé Národní galerie

2014 – 2019 Jiří Fajt
2019 Ivan Morávek
2019 – 2020 Alena Anne-Marie Nedoma

Nejvyšší kontrolní úřad zmínil také smlouvu Národní galerie s jejím vlastním ředitelem:

„Národní galerie uzavřela v prosinci 2018 se svým generálním ředitelem smlouvu na vytvoření autorského díla za více než 1,1 milionu korun. Učinila tak bez jakéhokoliv výběrového řízení, čímž porušila zásadu transparentnosti podle zákona o zadávání veřejných zakázek.“

Smlouvu navíc podle kontrolorů podepsala v zastoupení neoprávněná osoba – kancléřka generálního ředitele.

A problematický byl podle kontrolorů i vznik loga. „Galerie uzavřela smlouvu na vytvoření nového loga za 1,3 milionu korun. Ovšem vzhledem k tomu, že nové logo mělo jiný než zákonem daný název, nemůže galerie na oficiálních dokumentech toto logo využívat.“

Podle mluvčí Národní Galerie Evy Sochorové jsou zjištěné nedostatky spojené s předchozím vedením instituce. „V současné době realizujeme nápravná opatření odstraňující nálezy kontroly NKÚ,“ sdělila agentuře ČTK. Dodala, že snahou galerie je zlepšit interní administrativní procesy a postupovat ve shodě s platnými zákony.

Ministerstvo financí platilo účtenkovou loterii i v době, kdy se nekonala, zjistili kontroloři

Číst článek

Kontroloři prověřovali také hospodaření Uměleckoprůmyslového musea v Praze ve stejném období.

„Oproti Národní galerii byly u Uměleckoprůmyslového musea zjištěny méně zásadní nedostatky,“ hodnotil úřad.

„Ve dvou případech přenechalo museum nájemci do užívání prostory sloužící k podnikání a k tomu bezúplatně i vybavení (movitý majetek). V jednom z těchto případů se jednalo o majetek v hodnotě jednoho milionu korun,“ uzavřeli kontroloři.

Kritizovaným pronájmem restaurace v hlavní budově muzea a bistra v centrálním depozitáři se muzeum podle mluvčí Radky Potměšilové snažilo především zajistit služby pro návštěvníky a zaměstnance.

„NKÚ nás na nedostatky upozorňovalo průběžně, proto jsme je průběžně odstraňovali. Na oba prostory máme už nové nájemní smlouvy,“ sdělila Potměšilová agentura ČTK.

ako Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme