Policie loni v únoru informovala o tom, že obvinila tři lidi, kteří podle ní připravovali nájemnou vraždu osoby z podnikatelského prostředí, a to s cílem získat pro sebe majetkový prospěch.
Policie v pondělí odložila kauzu zvýhodněného bydlení pro dnes již zesnulého šéfa Lesní správy Lány Miloše Baláka. Mluvčí policie Vlasta Suchánková to vysvětlila tím, že nemohou stíhat zesnulou osobu.
Dotace ovládla síť stovek zprostředkovatelů, kteří zájemcům slibují, že jim příděl peněz zařídí. A úřady se při schvalování zaměřují na formality, kritizuje systém dotací prezident NKÚ Miloslav Kala.
Ani v loňském roce se státu výrazně nepodařilo vylepšit hospodaření státního rozpočtu. Schodek zůstal vysoký a představoval 271 miliard korun, píše Nejvyšší kontrolní úřad.
Podpora státu za 1,1 miliardy korun v letech 2019 až 2023 podle úřadu přesto pomohla. Ze zanedbaných a nevyužívaných nemovitostí o rozloze 27,4 hektaru se díky dotacím stal například obecní úřad.
Téměř tři čtvrtiny z 23 kontrolovaných projektů vykazovaly podle kontrolního úřadu vážné nedostatky. Některé chodníky obce neudržovaly, zarůstaly vegetací a parkovala na nich auta.
Na pozemkové úpravy vynaložil stát v letech 1991 až 2023 celkem 36,2 miliardy korun. Nejvyšší kontrolní úřad náklady na dokončení hrubým odhadem vyčísluje téměř na 150 miliard korun v dnešních cenách.
Rozpočet resortu obrany narostl oproti roku 2021 téměř o polovinu. „Kterákoliv firma, která by měla takhle razantně zvýšit svůj rozpočet, by měla problémy,“ říká v rozhovoru Miloslav Kala.
Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) spolu s resorty školství a zdravotnictví ani po 16 letech a vynaložení stovek milionů korun nedokončily transformaci systému péče o ohrožené děti, píše NKÚ.
„Kontroloři zjistili, že při opravách vad postupovalo ŘSD v některých případech nehospodárně,“ uvedla Kadečková. Třeba výtluk v Bílině silničáři trvale opravili až po 4,5 letech.
Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra zaplatila za vlastní propagaci desítky milionů korun firmám spojeným s prezidentem svazu lyžařů Davidem Trávníčkem.
Takzvané kotlíkové dotace přispěly v letech 2014 až 2022 ke snižování znečištění ovzduší. Naproti tomu dotace určené na snižování emisí z průmyslu pomohly jen minimálně.
Někdo ty nuly a jedničky v eráru musí prosazovat, jinak možná budeme mít příští rok skvěle opravené stavební řízení, ale další projekty ustrnou a česká digitalizace bude nadále pouze šustit papírem.
Občané musí úředníkům MPSV dokládat informace, které už má státní správa stejně k dispozici. Klíčové IT projekty resortu zůstávají nedokončené, uvedl NKÚ k výsledkům kontroly peněz na digitalizaci.
Zřejmě nás něco vykolejilo, stejně jako šerifa z filmu Tahle země není pro starý. Možná to byla pandemie, obava z války nebo šok z rostoucích cen. V důsledku vykolejení jsme přepnuli na úsporný modus.
Změna by měla navazovat na tzv. mediální novelu, kterou nedávno schválila vláda a která počítá se zvýšením koncesionářských poplatků. ČT se kontrolám Nejvyššího kontrolního úřadu nebrání.
Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) konstatoval, že Národní sportovní agentura za čtyři roky existence neposílila transparentnost a nezavedla funkční systém vyhodnocování dotací.
„Po celou dobu kontrolovaného období uzavírala NSA smlouvy a objednávky a proplácela faktury a vyplácela dotace, aniž by dodržela postupy upravené v zákoně o finanční kontrole,“ napsali kontroloři.
„Jak se má třicetiletý člověk dívat na to, když něco končí u Ústavního soudu? To v lidech nevyvolává důvěru,“ upozorňuje v pořadu Jak to vidí... pro Český rozhlas Dvojka Richard Hindls.