Národní sportovní centrum v Harrachově zahájí letos přestavbu skokanského můstku K120

V Harrachově na Jablonecku vzniklo Národní sportovní centrum zimních sportů. Mělo by se stát hlavní tréninkovou plochou pro české reprezentační sportovce klasického lyžování, do kterého patří běh na lyžích, skok na lyžích a severská kombinace. Ve druhé polovině letošního roku plánuje centrum zahájit přestavbu můstku K120 za 40 až 50 milionů korun. Hotová by měla být na zimní sezonu 2025/2026, uvedl harrachovský starosta Tomáš Vašíček (SNK).

Harrachov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Skokanský areál v Harrachově má celkem pět můstků. Žádný jiný takový areál pro skokany a sdruženáře v Česku není

Skokanský areál v Harrachově má celkem pět můstků. Žádný jiný takový areál pro skokany a sdruženáře v Česku není | Zdroj: ČTK

„Národní sportovní centrum zimních sportů vzniklo na základě společnosti Klasický areál Harrachov. Jeho cílem je poskytovat podmínky pro kvalitní trénink sportovců a příjemný sportovní zážitek široké veřejnosti. Vstup bude zdarma,“ doplnil ředitel centra Vít Háček.

Skokanský můstek K120 v Harrachově by mohl znovu přivítat sportovce. V plánu je oprava za 40 milionů

Číst článek

Už letos na podzim by lyžování v Harrachově měl vylepšit nový systém zasněžování, který umožní výrobu technického sněhu i při teplotách 15 stupňů Celsia. V Česku je zatím tato technologie ojedinělá, přijde na 65 milionů korun a umožnit by měla lyžování od začátku prosince do konce dubna.

V Harrachově je pět můstků postavených většinou v 70. letech minulého století, žádný jiný takový areál pro skokany a sdruženáře v Česku není. Středisko je ale ve velmi špatném stavu a většina můstků byla v posledních letech mimo provoz. Zprovoznit se podařilo tři malé můstky K-40, K-70 a K-90, i ty ale potřebují obnovu.

Velký můstek s kritickým bodem K-120 (HS 162) je uzavřený 15 let a „mamut“ K-180 od roku 2014. Obnova podle Vašíčka začne můstkem K120, protože bude nejlevnější.

Přestavbou by měl vzniknout unikátní typ můstku mezi K120 a mamutím můstkem, který do budoucna umožní pořádat vrcholné mezinárodní sportovní akce. „Lyžařská federace upravila svoje pravidla a zahrnula tam novou kategorii. Bude to něco nového, budou sice pořádat stejné závody jako na K120, jenom to bude výrazně atraktivnější, bude se skákat výrazně dál,“ řekl k přestavbě můstku Háček.

Následovat by měla obnova areálu malých můstků a až nakonec dojde i na „mamuta“ – oprava těchto můstků bude vyžadovat stamiliony. Projekt připravují architekti SIAL. Letos by podle Vašíčka měla být hotová rekonstrukce lanovky ve skokanském areálu.

Přispěje město i kraj

Celkové náklady na rekonstrukci prvního můstku se odhadují na 40 až 50 milionů korun, Liberecký kraj je podle hejtmana Martina Půty (Starostové pro Liberecký kraj) připraven projekt podpořit stejnou částkou jako město. „Což by mělo být zhruba 20 milionů korun,“ doplnil Půta.

2:22

Pokud neseženeme peníze, skoky na lyžích v Česku možná zaniknou, říká šéf úseku Janda

Číst článek

Podle Vašíčka je město připraveno se na rekonstrukci finančně podílet, žádat chce spolu se svazem lyžařů také peníze z Národní sportovní agentury (NSA). Peníze státu by měly přispět i na další obnovu areálu, hotovo má být do roku 2035.

Národních sportovních center je v Česku sedm, stát by do nich mohl v průběhu deseti let investovat až 6,4 miliardy korun. Vyplývá to z materiálu Národní sportovní agentury (NSA), který loni v červenci schválila vláda.

Hlavními jsou centra letních sportů v Nymburce a zimních sportů právě v Harrachově, další jsou samostatné areály, k nimž patří třeba bazén v pražském Podolí. V centrech by měly být špičkové podmínky pro trénink i regeneraci, součástí komplexů má být i ubytování a stravování.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme