Nedostatek pohybu zabíjí tolik lidí jako kouření
Nedostatek pohybu a nejrůznějších fyzických aktivit zabíjí ve světě každý rok tolik lidí, jako následky kouření - více než pět milionů. Tenhle fenomén má už rozměr pandemie, i když se přirozeně víc projevuje v bohatších zemích. Jejich obyvatelé by si měli každý týden vyhradit alespoň dvě a půl hodiny na cvičení, cyklistiku, vycházky nebo třeba zahradničení.
Doporučuje to zpráva víc než třiceti expertů, kteří zpracovali údaje ze 120 zemí. Jejich závěry publikoval uznávaný časopis britských lékařů Lancet v souvislosti s blížícím se začátkem londýnských olympijských her.
Podle primáře interní kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze Petra Suchardy nejde o žádnou propagandu v souvislosti s olympijskými hrami, ale hodnotný vědecký článek pracovníků z Harvardské university. Sám ovšem výsledky nijak nepřeceňuje.
Hostem Ozvěn dne byl primář interní kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze Petr Sucharda
"Každá práce je závislá na tom, která data se do ní vloží. Článek zejména hovoří o tom, kolik procent nejzávažnějších onemocnění by nevzniklo, pokud by nebyla nedostatečná fyzická aktivita," upřesňuje Sucharda.
"Čísla ČR se nijak výrazně neliší od Německa a Rakouska," uklidňuje.
Přesto by zmíněné dvě hodiny sportu nebo jiné fyzické aktivity denně mohly zlepšit situaci.
"Typy lidí v populaci se velmi liší, jsou tisíce takových, kteří jsou sportovně velmi aktivní. Ale bohužel existuje také velká skupina těch, kteří se vůbec nehýbou. Pokud by se odstranila neaktivita, tak by se průměrný věk zvýšil o půl roku, což je velké číslo," dodává Sucharda.