Nová strana Karolíny Peake ponese jméno LIDEM - liberální demokraté

Nově vznikající strana vznikající kolem vicepremiérky Karolíny Peake se bude jmenovat LIDEM. Slovo v sobě zároveň nese zkratku liberální demokraté. Do několika dnů začne přípravný výbor sbírat podpisy pod petici, která je nutná pro podání žádosti o registraci nové strany.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Karolína Peake

Karolína Peake | Foto: Šárka Ševčíková | Zdroj: Český rozhlas

„Chceme se profilovat jako strana liberálního pravostředového zaměření. Hodláme se zasadit o obnovu důvěry veřejnosti v systém parlamentní demokracie a politiky,“ uvedla Peake.

Strana název vybrala z 98 návrhů, které jí lidé zaslali e-mailem, poštou nebo přes sociální sítě. A právě ze sociální sítě Facebook pochází i vítězný návrh.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vznik nové strany a výběr jejího názvu vysvětlila vicepremiérka Karolína Peake, okomentovala jej také odbornice na politický marketing Anna Matušková z Masarykovy univerzity

„Nechtěli jsme čistě politologický název nové strany. Mohli jsme samozřejmě stranu nazvat Liberálnědemokratická nebo Liberální demokracie, ale chtěli jsme dojít k tomuto akronymu, ke zkratce, která vychází z politologického názvu, ale sama o sobě něco znamená,“ vysvětluje vicepremiérka.

„Líbí se nám na tom, že název předznamenává, že je to strana pro lidi, která se bude snažit být lidem maximálně otevřená. Já si pod tím představuji například otevřenost tvorby právních předpisů, možnost veřejnosti komentovat legislativu, otevřenost ohledně nakládání s veřejnými prostředky, zveřejňování smluv na internetu,“ vypočítává Peake.

Logo zatím liberální demokraté nemají, o jeho podobu chtějí požádat mladé výtvarníky z uměleckých škol. Autorovi vybraného návrhu nabízejí 10 tisíc korun a možnost další spolupráce se stranou.

Peake: Navážeme na Věci veřejné

V nejbližších dnech chce přípravný výbor začít sbírat 1000 podpisů pod petici, která je nutná pro podání žádosti o registraci strany. Program ani stanovy zatím uskupení nemá, chce se ale profilovat jako liberální pravostředová strana.

Přehrát

00:00 / 00:00

Název nové strany zhodnotil také marketingový poradce Jakub Horák

„Navážeme na program Věcí veřejných v tomto volebním období, protože právě na kandidátkách VV jsme byli zvoleni. Zároveň ovšem vzniká nová politická strana, která přichází s novým programem – nebude úplně jiný než program VV, ale bude na některé věci klást větší důraz. Je to otázka osobní odpovědnosti a svobody jednotlivce a věcí s tím souvisejících,“ popisuje Peake.

Zakladatelka nové strany se nebojí, že by její pokus skončil stejným neúspěchem, jako v 90. letech například Občanské hnutí. „Každý politologický název nebo směr je určitým způsobem prázdnou nádobou, která se naplňuje až programem a lidmi, kteří jej naplňují,“ říká.

'Je to hloupé, může to fungovat'

Odbornice na politický marketing z Masarykovy univerzity Anna Matušková název ani profil nové strany nepovažuje právě za ideální. O úspěchu, či neúspěchu však prý rozhodne něco jiného.

„Název sám o sobě není až tak úplně zásadní, spíše jde o obsah. Na obsahu se asi pracuje, ale trochu mě zarazilo, co řekla paní vicepremiérka, že budou navazovat na Věci veřejné. Ve chvíli, kdy vzniká nová politická strana, není úplně ideální definovat se jako pokračovatel,“ míní odbornice na politický marketing.

Podivuje se i nad tím, že název vybrali lidé na internetu a známy nejsou ani náznaky programu. „Uvidíme, s čím přijdou. Taky to může být projekt na to, jak dva roky pohodlně dožít ve sněmovně. Nebo opravdu chtějí vybudovat politickou stranu. Tenhle způsob je lehce nestandardní, ač jsme poslední dobou svědky toho, že strany vznikají takřka v přímém přenosu,“ upozorňuje Matušková.

„Zní to dostatečně hloupě, takže by to mohlo fungovat. Zkratka liberální demokracie je nápaditá slovní hříčka, problém ale vidím v prvním plánu v názvu LIDEM, ten populistický akcent. Chce se to zalíbit, podobně jako názvy typu Strana zdravého rozumu, KSČM má slogan S lidmi pro lidi. Je to příliš populistické,“ míní marketingový poradce Jakub Horák.

Premiér Petr Nečas a místopředsedkyně vlády Karolína Peake na schůzi vlády | Foto: ČTK

Podle něj je název příliš podbízivý. „Poslanci za VV byli zvoleni s vidinou určité změny politického systému, takže by byl lepší název strany, který by akcentoval tu změnu. Voliči VV jsou ale neujasněný střed, takže myslím, že by to mohlo fungovat,“ tvrdí.

Problém je však podle Horáka v tom, že v českém prostředí si řada lidí nebude umět pod názvem nic představit. „Srozumitelný ten název není, lidé nevědí, co je liberální demokracie. A strany, které si s tím hrály, jako třeba Liberálové.cz, nikdy žádnou větší politickou podporu nezískali,“ upozorňuje marketingový poradce.

Strana LIDEM vznikla kolem Karolíny Peake po odchodu poslanců a ministrů z Věcí veřejných. Nová platforma pokračuje v podpoře vlády Petra Nečase, zatímco zbytek Věcí veřejných odešel do opozice.

Ke vznikající straně se zatím hlásí osm poslanců – kromě samotné Peake ještě Viktor Paggio, Jana Suchá, Lenka Andrýsová, Jiří Rusnok, Dagmar Navrátilová, Martin Vacek a Radim Vysloužil – a také ministři Pavel Dobeš a Kamil Jankovský.

Jan Richter, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme