Nová verze platové novely se podle Pavla výrazně liší. Jak se k ní postaví, ale zatím neoznámil

Prezident Petr Pavel v pondělí novinářům při návštěvě Paříže řekl, že novela zákona o zvyšování platů veřejných činitelů se od prosincové verze, kterou byl připraven podepsat, podstatně změnila. Mluvčí Hradu Vojtěch Šeliga v pátek sdělil, že se Pavel pečlivě seznámil s argumenty zástupců justice, kteří po něm žádají veto novely.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ústavní soud, Brno

Ústavní soud (ilustrační foto) | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Podle prezidenta Unie státních zástupců (USZ) Tomáše Foldyny je norma v rozporu s nálezem Ústavního soudu (ÚS) a porušuje principy právního státu. Již před tím vyzvala prezidenta k vetu Soudcovská unie, za protiústavní novelu považuje i justiční grémium.

„V prosinci byla určitá verze, kterou jsem byl připraven podepsat. A ona se od té doby dost podstatně změnila. Takže u toho bych zatím asi zůstal,“ řekl v pondělí Pavel. Senát 28. ledna přijetí novely umožnil, když ji sice neschválil, ale taky nijak nepozměnil. Prezident normu dostane k podpisu jako přijatou po uplynutí měsíční lhůty, která skončí 16. února.

Pavel se seznámil s argumenty zástupců justice k platové novele. Považují ji za protiústavní

Číst článek

Novela má stanovit, že letos vzrostou platy vrcholných politiků téměř o sedm procent, v dalších letech nejvýše o pět procent. Soudcovské platy by se měly letos v porovnání s loňskem zvýšit o méně než jedno procento ve vazbě na verdikt ÚS, který zrušil loňské snížení platů soudců. Pětiprocentní omezení v příštích letech se na platy v justici vztahovat nemá.

O tom, že návrh zákona je protiústavní, je kromě USZ přesvědčeno i justiční grémium, složené z vrcholných představitelů soudů a soustavy státních zastupitelství. Předseda Nejvyššího soudu Petr Angyalossy napsal jménem grémia minulý týden prezidentovi dopis, ve kterém mu navrhl obšírnější vysvětlení otázky soudcovských platů při osobním setkání.

„Takové jednání v tuto chvíli plánované není. S argumenty zástupců justice se však (prezident) pečlivě seznámil,“ sdělil v pátek Šeliga.

Předseda Nejvyššího soudu napsal Pavlovi, že zákon o růstu platů je protiústavní. Vyzval ho k vetu

Číst článek

Justice kritizuje, že novela vůči soudcům pro letošní rok opakuje snížení platové hranice. „Ta situace je stejná, jako byla v loňském roce, kdy ÚS potom v květnu konstatoval, že takový postup je protiústavní,“ uvedl Angyalossy. Ve shodě s předchozím vyjádřením Soudcovské unie navíc poukázal na retroaktivitu - tedy zpětnou účinnost - zákona.

Angyalossy také poukázal na to, že Soudní dvůr EU bude 25. února rozhodovat o obdobné problematice, takže by bylo vhodnější vyčkat.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme