Za podvody při získání licence na fotovoltaickou elektrárnu v roce 2010 má společnost zaplatit 43 milionů korun. Ministerstvo částku nevymáhá, protože čeká na rozhodnutí Ústavního soudu.
Sněmovna poprvé podpořila novelu, která zvyšuje platy vrcholných politiků, soudců a státních zástupců. Přichází po rozhodnutí Ústavního soudu. Verdiktu nicméně podle Ondřeje Preusse neodpovídá.
Nynější soudkyně Krajského soudu v Brně Řepková se specializuje na trestní právo. Jako ústavní soudkyně by považovala za osobní výzvu zdrženlivě se při rozhodování držet v limitech ústavního přezkumu.
Senát jako celek bude kandidaturu Dity Řepkové schvalovat za týden. Pokud Senát nominaci vyhoví, Řepková v týmu ústavních soudců nahradí Davida Uhlíře.
„Opravdu se to dá těžko odhadnout, určitě se jedná o něco, co je na hraně přílepku. Ale zase víme, že Ústavní soud judikoval jen v několika málo případech,“ popsal Marek Benda (ODS) pro Radiožurnál.
Lidé, kteří chtějí dosáhnout zneplatnění voleb, musejí prokazovat, jakým způsobem nezákonná kampaň ovlivnila vůli voličů a výsledek voleb. Přinést takový důkaz je ale podle Krejčí prakticky nemožné.
Policisté nejprve v červenci 2018 zasahovali v Sedlci, kde našli zubožené živé psy, hlavně jezevčíky, čivavy, křížence a také mrtvoly zvířat. Další desítky čivav žena chovala v bytě v Plzni.
Platy vrcholných politiků, soudců a státních zástupců se nezvýší o téměř čtrnáct procent, jak předpokládal původní návrh ministerstva práce, ale o sedm procent. ANO navrhuje zmrazení platů na pět let.
Platby regionálním a fakultním nemocnicím se mohou lišit i o stovky tisíc. Od roku 2025 by se pak rozdíly mohly ještě prohloubit, menší nemocnice by navíc za některé operace mohly být penalizovány.
„Teď bude mnohem více tlačeno ze strany pečujících rodičů na rodiče povinné, aby dopláceli výživné zpětně za celou dobu a v plné výši,“ míní soudce Pavel Kotrady.
Restituční kauza rodu Walderode se vrací k Okresnímu soudu v Semilech. Ústavní soud zdůraznil, že platí osvědčení o zachování Walderodeho občanství ČSR z roku 1947.
Úřady podle rozhodnutí Ústavního soudu už nebudou dále strhávat ze sociálních dávek nezaplacené pokuty za přestupky. Taková sankce podle soudců může dopadat i na další lidi ve společné domácnosti.
Organizace Romea, středočeský krajský koordinátor pro menšiny Cyril Koky a další podali v sobotu trestní oznámení na hnutí SPD kvůli předvolebnímu plakátu s romskými chlapci.
Soud se zabýval případem dívky, která se stala obětí opakovaného pohlavního zneužití. Bylo jí tehdy sedm až deset let. Činu se dopustil tehdejší partner její matky. Dostal podmínku.
Novinář od počátku pochybení odmítal, uváděl, že banka zasáhla do jeho práva na svobodu projevu. Motejlek také uloženou sankci označil za nepřiměřeně přísnou, až likvidační.
Firma ve stížnosti uvedla, že důvod odmítnutí dotace je obskurní. Žádné riziko pro státní rozpočet by prý neznamenala. Také tvrdila, že byla „významně znevýhodněna vůči svým konkurentům“.
10 let se soudil o data od státní správy. Za pravdu mu dal nakonec až Ústavní soud. Na jaké informace má veřejnost právo a proč by za ně stát neměl účtovat miliony?
Pořadatel protivládních demonstrací Ladislav Vrabel podal ústavní stížnost proti rozsudku, podle kterého se dopustil šíření poplašné zprávy. Tvrdil, že Česko plánuje použít jaderné zbraně proti Rusku.
Vlajka na muzeu visela na znamení solidarity s Ukrajinou, kterou v roce 2022 napadla ruská vojska. Popelka však vyvěšení vlajky vnímal jako protiprávní projev podpory „fašistického režimu“.
Datový novinář Jan Cibulka z Českého rozhlasu od Zeměměřického úřadu požadoval digitální model reliéfu Česka. Úřad za to požadoval téměř tři miliony korun. Šlo o nepřiměřenou částku, míní soud.